Interi kualifikohet në Kupën e Botës për Klube 2025

Fitorja e Interit ndaj RB Salzburgut nuk do të thotë vetëm se Nerazzurrët janë kualifikuar në fazën e 1/8-tës së Ligës së Kampionëve pasi...

TË FUNDIT

VIDEO/ Të zhveshur dhe me duart pas kokës, forcat izraelite publikojnë video të të burgosurve palestinezë

Pamje të publikuara në rrjete sociale tregojnë dhjetëra të burgosur palestinezë në Rripin e Gazës, të cilët janë dorëzuar tek forcat izraelite. Siç...

Vrasjet e grabitjet në Kosovë, Haradinaj me lavdata për Policinë: Na e kthyen besimin te shteti

Kryetrari i AAK-së Ramush Haradinaj, teksa ka folur për sigurinë në vend, ka përmendur vrasjen e Liridona Ademajt, e cila që dyshohet se u...

Cooper: Serbia po rrezikon rrugën e saj drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian me qëndrimin e saj

Robert Cooper, ish-ndërmjetësi britanik në bisedimet teknike mes Kosovës dhe Serbisë, ka shprehur kritika të ashpra ndaj Serbisë për moszbatimin e marrëveshjeve të arritura...

Brenda shtëpisë së Arif Ziberit, yllit të “Elita 5”

Frontmeni i grupit të famshëm muzikor, “Elita 5”, nuk është nga ata të famshëm shumë të ekspozuar. Arif Ziberi, jeton, punon e vepron qetësisht, duke...

Keni kursime? Ja cila është forma më e leverdishme për investim

Qeveria si rrallë herë nisi këtë javë një fushatë informimi, që qytetarët të investojnë kursimet e tyre në tituj qeveritarë, që njihen si bono thesari dhe obligacione.

 

 

Diferenca mes tyre lidhte me afatet e maturimit, ku bonot janë më afatshkurtër deri në 12 muaj, ndërsa obligacionet janë formë investimi nga 2 deri në 15 vite. Për këtë qëllim banka e shqipërisë rihapi disa sportele në qytete të ndryshme me qëllim, lehtësimin e këtij procesi për individët.

 

 

Për të mundësuar një transmetim më të mirë të politikës monetare si dhe faktin që ka një tendecë për të kursyer më shumë, banka e shqipërisë vlersoi se rihapja e sporteleve në disa qytete është një ide e mirë, për qytetarët që duan të  investojnë kursimet në tyre në tituj qeveritarë. Ndërsa është në interesin e ministrisë së finacave për të patur një diversifikim të financimit të borxhit, pra ai të mos jetë i përqëndruar në pak duar –u shpreh Marian Gjermeni drejtor i operacioneve monetare në bankën e shqipërisë në emsionin E-ZONE.

 

 

Aktualisht sistemi bankar është sot një nga mbajtësit kryesore të këtyre titujve, ndërsa qytetarët mbajnë reth 10 %. Por që pas vendimeve të bankës së shqipërisë për të rritur normën bazë të intersit të lekut, titujt qeveritarë ishin ato që pësuan rritjen më të ndjeshme të normave, duke i bërë këto instrumenta më të leverdisshme.

 

 

Sistemi bankar sot rezulton se është mbajtësi kryesorë i këtyrë titujve me 63% të totalit, ndërsa individët me rreth 10 %. Por nisur nga rritja e normës së interesit për bonot e thesarit me afat 12-mujorë si dhe instrumentave me afat 5-vjecarë, qytarët duket se që nga fundi i muajit gusht kanë rritur së tepërmi interesin për investime të tilla.

 

 

Por a janë me leverdi investimet në borxhin e qeverisë? Eksperët thonë po. Në ankadin e fundit të realizuar norma e interesit për bono thesari me afat 12 mujorë arriti në 5.8 %, një nivle ky i cili nuk ofrohet nga depozitat bankare.

 

 

A është një forme investimi me leverdi. Po, ato janë me leverdi, pasi garantohen nga shteti dhe shteti do e gjejë gjithmonë mundësinë për të paguar. Nga ana tjetër qeveria duke përfshirë më shumë inidivë,  shmang mundësin e spekulimeve duke rritur fiktivisht normën e intersit, ng aktorët e tjerë, cka do ta bënte pagesën e borxhit edhe me të kushtueshme.-sqaroi në E-ZONE Mateo Spaho.

 

 

Që një qyetarë të marrë pjesë në ankandet që zhvillohen për titutj qeveritar, cdo individ hap një llogari bankare në një bankat e nivelit të dytë, derdh shumën përkatëse që këron të investojë. Numrin IBAN të llogarisë e depoziton në sportelet e bankës së shqiëpërisë ku zhvillohen akandatet, sipas një kalendari të parashikuar. Jo në të gjitha rastet, shumat që oforjnë pjesmarrësit në ankand përputhet me nevojat për borxh të qeverisë, ndaj jo gjithmonë përthithen të plota fondet e individëve apo subjekteve pjesmarrëse.

Latest Posts

VIDEO/ Të zhveshur dhe me duart pas kokës, forcat izraelite publikojnë video të të burgosurve palestinezë

Pamje të publikuara në rrjete sociale tregojnë dhjetëra të burgosur palestinezë në Rripin e Gazës, të cilët janë dorëzuar tek forcat izraelite. Siç...

Vrasjet e grabitjet në Kosovë, Haradinaj me lavdata për Policinë: Na e kthyen besimin te shteti

Kryetrari i AAK-së Ramush Haradinaj, teksa ka folur për sigurinë në vend, ka përmendur vrasjen e Liridona Ademajt, e cila që dyshohet se u...

Cooper: Serbia po rrezikon rrugën e saj drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian me qëndrimin e saj

Robert Cooper, ish-ndërmjetësi britanik në bisedimet teknike mes Kosovës dhe Serbisë, ka shprehur kritika të ashpra ndaj Serbisë për moszbatimin e marrëveshjeve të arritura...

Brenda shtëpisë së Arif Ziberit, yllit të “Elita 5”

Frontmeni i grupit të famshëm muzikor, “Elita 5”, nuk është nga ata të famshëm shumë të ekspozuar. Arif Ziberi, jeton, punon e vepron qetësisht, duke...

Mos i humbisni

Izraeli pretendon se ka gjetur një nga rezervat më të mëdha të armëve në Rripin e Gazës

Forcat e Mbrojtjes izraelite kanë pohuar se ushtarët e saj kanë zbuluar një nga depotë më të mëdha të armëve deri më tani në...

RTK ka larguar nga puna mbi 300 punëtorë, paralajmërohet se numri do të ulet edhe më tej…

Bordi i televizionit publik të Kosovës e ka mbajtur mbrëmë mbledhjen e fundit. Kryetari i deritashëm i këtij bordi, Besnik Boletini shkroi në Facebook se...

50% mbulesë e shpenzimeve të rrugës/ Grubi: Lehtësojmë barrën e transportit për administratën

Zëvendës kryeministri i parë Grubi, përmes një postimi të fundit ka bërë me dije se në seancën e sotme të Qeverisë janë bërë ndryshime...

Grubi: Miratuam shpronësimin e 45 parcelave për ndërtimin e Korridorit 8

Në seancën e sotme qeveritare janë miratuar vendimet për shpronësimin e 45 parcelave për ndërtimin e Korridorit 8. Lajmin e ka bërë të ditur zëvendëskryeministri...