Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Festat e fundvitit, zbukurohen tri komuna të Kosovës


Injorohet shteti, zbukurohen tri komuna në vendin tonë.

Komuna e Podujevës ka hapur procedurën e tenderimit për për stolisje për festat e fundvitit.

E kjo bie në kundërshtim me vendimin për kursim të energjisë elektrike të marrë më 14 shtator nga Qeveria e Kosovës që njësoj si komuna udhëhiqet nga Vetëvendosje.

Por komunarët janë të gatshëm ta anulojnë atë, nëse bie në kundërshtim me rregullat efiçiente.

Zbukurimin e pati planifikuar edhe Vushtrria që udhëhiqet nga PDK-ja, por tender nuk shpalli.

E Obiliqi me kryetar të LDK-së, 15 mijë eurot e dekorimit do t`i shfrytëzojë në një formë tjetër duke organizuar një mini festival me muzikë.

Latest Posts

Të paktën 6 të vrarë nga të shtënat në një shkollë në SHBA

Të paktën tre fëmijë dhe tre të rritur u vranë pas të shtënave me armë zjarri në një shkollë private të krishterë në...

Aksident në aksin Berat-Dimal/ Përplasen dy makina, plagosen rëndë shoferët

Një aksident  ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal,në vendin e quajtur “Ura e Moravës”.   Dy mjete janë përplasur me njëra-tjetrën dhe njëra nga mjetet ka...

Panariti: Mbështetja për bujqësinë, shumë më pak se Kosova e Maqedonia e Veriut

Ish ministri i Bujqësisë Edmond Panariti ka deklaruar se mbështetja në bujqësi në vendin tonë është shumë herë më e ulët se në...