Grubi takon u.d. Ambasadorin Gjerman Otto Graf: Ndryshimet kushtetuese këtë vit!

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi, ka pritur në takim ushtruesin e...

51 viktima dhe mijëra të plagosur/ 3 vite nga tërmeti i 26 nëntorit

Tre vite më parë, në 26 nëntor 2019, Shqipëria u godit nga një tërmet me magnitudë 6.4, i cili shkaktoi 51 viktima dhe mbi tre mijë njerëz u plagosën.

 

 

Tërmeti shkaktoi gjithashtu dëme shumë të mëdha materiale dhe shembjen e mijëra banesave, duke lënë të pastrehë shumë banorë në disa zona të vendit si në Durrës, Kavajë, Fushë-Krujë, Laç, Lezhë e Tiranës.

 

 

Më shumë se 200 mijë veta u prekën nga tërmeti dhe 17 mijë njerëz u zhvendosën për shkak të humbjes së shtëpive të tyre.

 

 

Tërmeti i 26 nëntorit 2019 solli solidarizimin e shumë shteteve me Shqipërinë, duke nisur me angazhimin e forcave të kërkim-shpëtimit që luftuan për nxjerrjen e trupave nën gërmadha bashkë me forcat shqiptare, por për të vijuar më pas edhe me mbështetjen financiare për rindërtimin.

Latest Posts

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Si mbërritën deri tek akpadia penale ndaj ish-presidentit, prokurorët e Manhatanit?

Akuza penale e ngritur ndaj ish-Presidentit Donald Trump në Nju Jork, rrjedh nga një pagesë për të siguruar heshtjen e aktores së filmave pornografikë...