Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Panik në Bruksel, larje hesapesh mes bandave! Plagosen tre persona

Brukseli është tronditur sërish mbrëmjen e së mërkurës, ku si pasojë e të shtënave me armë kanë mbetur tre persona të plagosur.   Mediat belge...

Vrasja e adoleshentit 15 vite më parë nga policia ndez revoltat në Athinë e Selanik

Vrasja e një adoleshenti në greqi 15 vite më parë ka ndezur revoltat e rinisë në Athinë dhe Selanik këtë të mërkurë, në...

Federata amerikane e futbollit poston flamurin iranian pa stemën islamike

Përpara ndeshjes SHBA-Iran që zhvillohet ditën e martë, në kuadër të Kupës së Botës, Federata amerikane e Futbollit shpalosi për pak kohë në median sociale, flamurin kombëtar të Iranit pa emblemën e Republikës Islamike. Zyrtarë të federatës thanë se një gjë e tillë u bë për të mbështetur protestuesit në Iran në përpjekjet e tyre për të mbrojtur të drejtat themelore të njeriut.

 

Në një reagim të saj qeveria e Iranit tha se Shtetet e Bashkuara kanë hequr emrin e zotit nga flamuri i tyre kombëtar.

 

Vendimi i Federatës amerikane të Futbollit shihet si një tjetër ‘stuhi politike’ në Kupën e parë të Botës që mbahet në Lindjen e Mesme, që organizatorët kishin shpresuar se do t’u shpëtonte polemikave që ekzistojnë jashtë fushës.

 

SHBA-të përballen me Iranin në një ndeshje vendimtare të Kupës së Botës, e cila tashmë është e ngarkuar nga armiqësia prej dekadash mes dy vendeve, si dhe protestat mbarëkombëtare kundër qeverisë teokratike të Teheranit.

 

Në llogarinë në Twitter të skuadrës amerikane të futbollit u shfaq një banderolë me ndeshjet e skuadrës në grupe, si dhe për pak kohë flamuri iranian vetëm me ngjyrat e tij jeshile, të bardhë e të kuqe. E njëjta gjë shihej edhe në një postim në llogaritë e skuadrës në Facebook dhe Instagram.

 

Ky zhvillim vjen pas demonstratash disa mujore që kanë sfiduar qeverinë e Iranit, të nxituara nga vdekja në 16 shtator e 22-vjeçares Mahsa Amini, ndërsa ndodhej në paraburgim, e arrestuar nga ajo që njihet si policia e moralit iraniane.

 

Që nga fillimi i protestave të paktën 450 persona janë vrarë si dhe mbi 18,000 janë arrestuar, sipas Aktivistëve të të Drejtave të Njeriut në Iran.

 

Teherani zyrtar nuk ka publikuar shifra të viktimave apo arrestimeve dhe pretendon pa ofruar prova, se protestat janë nxitur nga armiqtë e tij të huaj, mes tyre Shtetet e Bashkuara./voa

Latest Posts

Panik në Bruksel, larje hesapesh mes bandave! Plagosen tre persona

Brukseli është tronditur sërish mbrëmjen e së mërkurës, ku si pasojë e të shtënave me armë kanë mbetur tre persona të plagosur.   Mediat belge...

Vrasja e adoleshentit 15 vite më parë nga policia ndez revoltat në Athinë e Selanik

Vrasja e një adoleshenti në greqi 15 vite më parë ka ndezur revoltat e rinisë në Athinë dhe Selanik këtë të mërkurë, në...

Mos i humbisni

Moti i acartë shkakton 3 viktima në Gjermani

Prej disa ditësh Gjermani është “pushtuar” nga moti i acartë, dhe për pasojë tre persona kanë humbur jetën.   Gjithashtu prej 3 ditësh është i...

Frika nga një “Çernobil i ri”, ngrihet alarm për një rrjedhje në fabrikën e mbetje radioaktive

Sellafield, objekti bërthamor më i rrezikshëm i Evropës, ka një rrjedhje të përkeqësuar nga një kapanon i madh mbetjesh radioaktive që mund të rrezikojë...

Hamas: Mbi 60% e banesave në Gaza janë shkatërruar, rreth 50 mijë ton eksploziv goditën zonat e banuara

Rreth 61% e banesave në Gaza janë shkatërruar plotësisht, që nga nisja e luftës më 7 tetor. Nga 305 mijë njësitë e prekura,...