Bekteshi – Shaqiri: Më ndryshimet kushtetuese do të ndryshohet dhe e ardhmja e vendit

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti sonte ka vazhduar takimin me qytetarët e komunës së Jegunovcës. Para të pranishmëve krahas kryetarit Ahmeti, fjalim rasti kanë...

Rusia nuk i ndal bombardimet/ Rikthehet energjia elektrike në Kiev

Bombardimet ruse  vijojnë  në ditën e 277. Si pasojë e sulmeve të fundit në një qytet  në Ukrainën qendrore disa shtëpi dhe ndërtesa të tjera u shkatërruan,por nuk raportohet për viktma.

 

Ndërkohë për sa i përket energjisë elektrike e cila mungonte për disa ditë administrata ushtarake e qytetit të Kievit tha se infrastruktura është riparuar plotësisht . Furnizimi me energji elektrike, nënkupton rikthimin e  ngrohjes, ujit të pijshëm dhe rrjetit të komunikimit.

 

Ekipet në terren po bëjnë të pamundurën që të zgjerojnë furnizimin edhe në  zona  të tjera të vendit . Ndërkohë lidhur me situatën e refugjatëve ukrainas Udhëheqësi i Partisë Popullore Evropiane në Parlamentin Evropian, Manfred Weber, ka bërë thirrje për më shumë solidaritet në akomodimin e tyre.

 

Nevojitet më shumë solidaritet kur bëhet fjalë për refugjatet. Sfida e paprecedentë, e cila është bërë edhe më e madhe nga bombardimet ruse në dimër, duhet të ndahet mes të gjitha vendeve te BE-së“, është shprehur Weber në rrjetin social Twitter.

Latest Posts

Arrestohet Alda Klosi, ish-zyrtarja e lartë së cilës pastruesja i vodhi qindra mijëra euro

Arrestohet nga policia nga Tirana Alda Klosi, ish-drejtoresha e koncesioneve në Ministrinë e Ekonomisë. Ish-zyrtarja e lartë, e cila ka qene edhe shefe kabineti...

Scholz: Qeveria gjermane do të vazhdojë të punojë ngushtë me Melonin

Qeveria gjermane dëshiron të vazhdojë bashkëpunimin e saj të ngushtë me udhëheqjen e re italiane nën kryeministren e djathtë Giorgia Meloni, deklaroi kancelari...