Ky ishte reagimi i Messit kur u provokua me fanellë të Ronaldos

Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo janë rivalët më të mëdhenj të futbollit tash e gati dy dekada. Duke e pasur parasysh këtë fakt, disa tifozë...

TË FUNDIT

Blinken: Nuk duam rikthim të konflikteve në Ballkan

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se gjatë takimit në Bruksel të ministrave të Jashtëm të NATO-s kanë diskutuar për rolin e aleancës...

Sabit Geci mohon se e ndërroi emrin dhe fenë: Kjo është hajgare, unë s’jam fetar hiç!

Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sabit Geci mohon se e ka ndërruar emrin dhe fenë. “Kjo është hajgare. Këto janë hajgare”, i tha ai...

Festa e 28 nëntorit: Shqipet e Londrës bllokojnë rrugët, arrestohen disa persona

28 nëntori u festua edhe në Angli.Rrugët e Londrës, u bllokuan nga mijëra shqiptarë duke mbajtur flamuj dhe fishekzjarre në dorë. Po ashtu janë arrestuar...

Rusia mohon planet për largimin nga centrali bërthamor në Zhaporizhia

Kremlini njoftoi të hënën se centrali bërthamor në Zhaporizhia do të vazhdojë të jetë nën kontrollin e forcave ruse. Zyrtarët ukrainas patën thanë gjatë fundjavës se forcat ruse po përgatiteshin të largoheshin nga centrali më i madh bërthamor i Evropës, ku ende punon personeli ukrainas. Rusia dhe Ukraina kanë akuzuar njëra-tjetrën për bombardim të kompleksit në Zhaporizhia ku ndodhen gjashtë reaktorë bërthamorë.

 

 

Centrali bërthamor në Zhaporizhia, në Ukrainën jugore, është ende nën kontrollin e forcave ruse dhe do të vazhdojë kështu, njoftoi të hënën Kremlini, pasi një zyrtar ukrainas sugjeroi se forcat ruse po përgatiteshin të largoheshin.

 

 

Kreu i kompanisë së energjisë bërthamore të Ukrainës tha të dielën se kishte shenja, që forcat ruse ndoshta po përgatiteshin për t’u larguar nga centrali bërthamor më i madh i Evropës, të cilin e morën në muajin mars, pak pasi filluan sulmin ndaj Ukrainës.

 

 

Rusia dhe Ukraina, të cilat vuajtën së bashku pasojat e aksidentit më të rëndë bërthamor në Çernobil në vitin 1986, kanë akuzuar njëra-tjetrën për bombardim të kompleksit në Zhaporizhia ku ndodhen gjashtë reaktorë bërthamorë.

 

Të dyja palët kanë paralajmëruar për rrezikun e një katastrofe bërthamore. Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Bërthamore (IAEA) kërkon krijimin e një zone të mbrojtur përreth centralit.

 

 

Këshilltari i presidentit ukrainas Mykhailo Podolyak tha të dielën se nuk kishte asnjë dyshim që forcat ruse do të largoheshin nga centrali, ku punon ende personeli ukrainas.

 

 

“Vija mbrojtëse ka filluar të tërhiqet drejt kufijve të Federatës Ruse “, tha zoti Podolyak për televizionin ukrainas, duke shtuar se Ukraina do ta rimarrë centralin.

 

 

Ushtria e Ukrainës tha javën e kaluar se rreth 30 ushtarakë rusë ishin plagosur pranë Enerdoharit, qytetit më të afërt me centralin bërthamor. Agjencia e lajmeve Reuters nuk arriti t’i verifikojë këto njoftime.

 

 

Presidenti rus Vladimir Putin vendosi në shtator aneksimin e rajoneve ukrainase Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zhaporizhia, të cilat janë pjesërisht nën kontrollin e forcave ruse. Kievi dhe aleatët perëndimorë e dënuan këtë lëvizje si të paligjshme.

Latest Posts

Blinken: Nuk duam rikthim të konflikteve në Ballkan

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se gjatë takimit në Bruksel të ministrave të Jashtëm të NATO-s kanë diskutuar për rolin e aleancës...

Sabit Geci mohon se e ndërroi emrin dhe fenë: Kjo është hajgare, unë s’jam fetar hiç!

Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sabit Geci mohon se e ka ndërruar emrin dhe fenë. “Kjo është hajgare. Këto janë hajgare”, i tha ai...

Festa e 28 nëntorit: Shqipet e Londrës bllokojnë rrugët, arrestohen disa persona

28 nëntori u festua edhe në Angli.Rrugët e Londrës, u bllokuan nga mijëra shqiptarë duke mbajtur flamuj dhe fishekzjarre në dorë. Po ashtu janë arrestuar...

Mos i humbisni

Ahmeti: Shumë breza sakrificë për këtë ditë feste, valoftë gjithmonë flamuri Kuq e Zi!

Nën organizimin e kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti sot u mbajt Akademi Solemne dedikuar 111 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Ahmeti në...

Arbër Ademi në Madrid takoi ish kryeministrin bullgar, Petkov

Nënkryetari i BDI dhe shef i grupit parlamentar Arbër Ademi në Madrid sot ka takuar ish kryeministrin bullgar Kiril Petkov. Takim me ish-kryeministrin e Bullgarisë,...

NATO, shqetësim për Ballkanin: Rritja e konflikteve në rajon rrezikon paqen

https://www.youtube.com/watch?v=eLjghWRUeEk Subscribe Nga Brukseli ku po merr pjesë në samitin e ministrave të jashtëm të vendeve anëtare të NATO-s, sekretari i përgjithshëm i...