Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Kaosi në Kuvend, Salianji: Rama i vuri flakën parlamentit, po funksionojnë në kushtet e një junte

Pasi buxheti u votua nen për nen në 8 minuta, kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla mblli seancën plenare dhe tha se senca e radhës...

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

Argjentina tregon forcën ndaj Polonisë/ Meksikën e ndëshkon golavarazhi

Argjentina dhe Polonia janë skuadrat e radhës të kualkifikuara poër në fazën e 1/8 të kupës  së botës.

 

Duelet e fundit të grupet C kanë dhuruar një finale dramatike. Të paktën sa i takon vendit të dytë, sepse në fakt sa i takon  vendit të parë, Argjentina ka treguar se humbja në takimin e parë ndaj Arabaisë Saudite ishte vetëm në aksident.

 

Kombëtarja albiceleste dominoi totalisht ndeshjen ndaj Polonisë duke fituar me rezultatin 2 me 0, që i dha mundësi marrë vendin e parë me 6 pikë dhe të shmangë Francën në turin tjeter.

 

Një Argjentinë agresive, me zotërim të madh të topit dhe me raste të krijuara por të pashfrytëzuara në pjesën e parë.

 

Messi, Akunja, dhe Alvarez ishin protagonist të disa rasteve ne pjesën e parë.

 

“Pleshti” pati në këmbët e tij shansin më e artë, teksa pas një 11-metersh të fituar nga vete, goditja përballë Shceznit nuk ishte më e mira e mundshme duke i dhënë mundësi portierit polak që të shmangte golin.

 

Mirëpo gardiani i Polonisë nuk mundi të ndalë dot gjuatjen jo të pakapshme të  Mek.Allister në startin e pjesës së dytë. Vetëm një gjuatje me kokë e Glik në 90 minuta ishte shumë pak për skuadrën polake .

 

Nga ana tjetër goli cliroi edhe me shumë psikologjikisht Argjentinen e cila krijoi vazhdimisht të tjera raste duke gjetur edhe golin e dytë me Alvarez.

 

Në vazhdim i njejti lojtar por edhe Messi patën mundësi të shumëfishojnë shifrat.  Drama më e madhe në fakt ishte gara për vendin e dytë.

 

Meksika  ndonëse e mbylli grupin me 4 pikë po aq sa Polonia shkoi në shtëpi vetëm për një gol diference në raport me europianet ne golavarazin e përgjithshëm. Tanime në fazën tjetër Argjentina do të luajë kundër Australisë ndërsa Polonia ndaj Francës.

 

Kampionet e botës në fuqi u mundën nga Tunizia 1 me 0 në takimin e fundit në grupin B, por humbja nuk i cenoi vendin e parë. Ndërsa lajmi më i madh erdhi nga dueli Australi-Danimarkë fituar 1 me 0 nga përfaqësuesja e kangureve e cila nxorri jashtë një ekip si danezet që vjet shkuan deri në gjysmfinalet e kampionatit europian.

Latest Posts

Kaosi në Kuvend, Salianji: Rama i vuri flakën parlamentit, po funksionojnë në kushtet e një junte

Pasi buxheti u votua nen për nen në 8 minuta, kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla mblli seancën plenare dhe tha se senca e radhës...

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

Mos i humbisni

Dosja e Prokurorisë: Liridona Ademaj u qëllua me armë nga afërsia

Detaje të reja po dalin rreth ngjarjes tragjike e cila ndodhi në orët e mbrëmjes së 29 nëntorit, datë kjo në të cilën u...

Në tubimin e partisë së Daçiqit në Bllacë këndohet “Vuçiq o p****”

Një video nga Bllaca ku Vuçiqi fyhet rëndë tronditi koalicionin dhjetëvjeçar PPS-PSS, socialistët kërkojnë falje për videon dhe thonë se janë partner besnik. A...

Spasovski: Vanja ka vdekur nga plaga me armë zjarri, janë gjetur dy armë në afërsi të Shkupit

Ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski në një deklaratë të mbajtur mbrëmë në lidhje me pyetjen nëse Vanja, vajza 14-vjeçare, ka qenë e...

Moti i acartë shkakton 3 viktima në Gjermani

Prej disa ditësh Gjermani është “pushtuar” nga moti i acartë, dhe për pasojë tre persona kanë humbur jetën.   Gjithashtu prej 3 ditësh është i...