Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

Panik në Bruksel, larje hesapesh mes bandave! Plagosen tre persona

Brukseli është tronditur sërish mbrëmjen e së mërkurës, ku si pasojë e të shtënave me armë kanë mbetur tre persona të plagosur.   Mediat belge...

Ramadani: Nëse VMRO-ja dhe Levica vazhdojnë të kërkojnë 61 deputet, do të bien në kurthin e nacionalizmit anti-shqiptar

Bllokimi i ndryshimeve Kushtetuese nga ana e opozitares VMRO-DPMNE po bëhet për interesa partiake të Hristijan Mickoskit. Kështu vlerëson ish-deputeti dhe analisti politik Ismet Ramadani. Sipas tij, Mickoski po kërkon që të marrë garanca nga ndërkombëtarët për ardhjen e tij të mundshme në pushtet.

“Me kalimin e kohës po del në pah se VMRO-DPMNE për ndryshimet në Kushtetutë po kërkon garancë nga jashtë për ardhjen e saj të mundëshme në pushtet. Pra, nuk bëhet fjalë për patriotizëm të sinqertë, respektivisht për ndonjë interes madhor nacional maqedonas, por për interes të ngushtë partiak. Mickoski në vazhdimësi paralajmëron qëndrime që nuk përkojnë me situatën reale dhe janë anakrone si ndaj politikës së brendshme ashtu edhe asaj të jashtme. Ai vet dhe klika e tij nuk i bëjnë vlerësimet ndaj gjeopolitikës dhe nuk e kanë parasysh faktorin shqiptar si përcaktues në integrimet europiane. Prandaj, në ecje do të ballafaqohen me presione nga të gjitha anët për obstruksionet që i kanë menduar krejtësisht gabimisht”, deklaroi Ramadani për Indeks.mk

Sipas tij, pa marrë parasysh pjesëmarrjen apo jo të ASH-së në Qeveri, është e sigurt se partitë shqiptare mirë i peshojnë qëndrimet ndaj kushteve që sigurojnë integrim në BE dhe ndaj kërkesave që e pengojnë anëtarësimin në BE.

“VMRO-DPMNE nëse vazhdon bashkë me LEVICEN të kërkoj 61 deputet do të bie në kurthin e nacionalizmit antishqiptar që do ju kushton shumë në skenën politike të brendshme dhe ndërkombëtare. Konceptet prorusе janë çështje pa asnjë shansë për të ndaluar perspektivën evropiane të Maqedonisë së Veriut”, theksoi analisti Ismet Ramadani.

Latest Posts

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

Panik në Bruksel, larje hesapesh mes bandave! Plagosen tre persona

Brukseli është tronditur sërish mbrëmjen e së mërkurës, ku si pasojë e të shtënave me armë kanë mbetur tre persona të plagosur.   Mediat belge...

Mos i humbisni

Në tubimin e partisë së Daçiqit në Bllacë këndohet “Vuçiq o p****”

Një video nga Bllaca ku Vuçiqi fyhet rëndë tronditi koalicionin dhjetëvjeçar PPS-PSS, socialistët kërkojnë falje për videon dhe thonë se janë partner besnik. A...

Spasovski: Vanja ka vdekur nga plaga me armë zjarri, janë gjetur dy armë në afërsi të Shkupit

Ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski në një deklaratë të mbajtur mbrëmë në lidhje me pyetjen nëse Vanja, vajza 14-vjeçare, ka qenë e...

Moti i acartë shkakton 3 viktima në Gjermani

Prej disa ditësh Gjermani është “pushtuar” nga moti i acartë, dhe për pasojë tre persona kanë humbur jetën.   Gjithashtu prej 3 ditësh është i...

Frika nga një “Çernobil i ri”, ngrihet alarm për një rrjedhje në fabrikën e mbetje radioaktive

Sellafield, objekti bërthamor më i rrezikshëm i Evropës, ka një rrjedhje të përkeqësuar nga një kapanon i madh mbetjesh radioaktive që mund të rrezikojë...