“Uragani” Ahmeti do t’i fryjë “të zjarrtit”

SHKRUAN: Ljubisha Nikollovski Përgenjështrim i opinionit është mendimi se të ashtuquajturit “të zjarrtit”, të pakënaqur me punën e Artan Grubit dhe Bujar Osmanit, luftojnë për...

Stoltenberg: Tani prioritet është ruajtja e pavarësisë së Ukrainës

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenbeg tha se prioriteti më i madh aktualisht është që të ruhet Pavarësia e Ukrainës, pastaj do të diskutohet anëtarësimi i saj në Aleancë.

 

“Detyra më e rëndësishme tani është ruajtja e Ukrainës si një shtet i pavarur. Anëtarësimi në NATO do të diskutohet më vonë. Ne tashmë po ofrojmë mbështetje të paprecedentë për Ukrainën dhe po forcojmë partneritetin tonë me këtë vend”.

 

Deklaratat sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, I bëri në një intervistë për gazetën gjermane “Sueddeutsche Zeitung”.

 

Nga ana tjetër kreu i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell teksa vizitoi një qendër trajnimi të Eumam në Poloni, ku takoi disa ushtarë ukrainas, tha se një mijë ushtarë ukrainas janë duke përfunduar stërvitjen në kuadër të misionit të ndihmës evropiane në Ukrainë.

Latest Posts

Irani dënon me vdekje pesë persona që thotë se punuan për Izraelin

Një gjykatë në qytetin veriperëndimor të Iranit, Urmia, ka dënuar me vdekje pesë persona – katër burra dhe një grua – të cilët...

Shpërndanin drogra të forta në Tiranë/ Gjykata lë në burg 10 personat e arrestuar  (EMRAT)

Gjykata penale la në burg 10 personat e arrestuar ditën e djeshme, pasi shpërndanin drogëra të forta në ambiente të ndryshme të Tiranës.   Në...

Ngjarja tragjike në Tuz/ Iliri vrau Sheilën 19-vjeçare në sy të familjes pasi ajo i tha se nuk e donte më

Në Gjykatën e Lartë në Podgoricë, Ilir Gjokaj ka rrëfyer vrasjen e nëntëmbëdhjetëvjeçares Sheila Bakia para shtëpisë së saj në Tuzi, ku ka plagosur...