Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Messi frymëzon Argjentinën, në çerekfinale kundër Holandës

Argjentina fitoi 2 me 1 kunder Australise dhe siguroi një vend ne çerekfinalet e Kupës së Botës. Kombetarja Albiceleste u frymezua nga nje super Leo Messi perballe nje kundershtar te forte fizikisht dhe mjaft te disiplinuar. Argjentina pati nevoje për nje magji te kapitenit te saj ne minuten e 35 per te zhbllokuar rezultatin. Goli i 789 ne karriere per Messin ne ndeshjen jubilare numer 1000 ne karriere. Per me teper rekord i thyer i Maradones ne Boterore me 9 gola te shenuar. Ne pjesen e dyte starti i Argjentines ishte perfekt pasi Alvarez dyfishoi rezultatin. Mirepo nje autogol i Fernandez ne minuten e 77 rihapi sfiden. Messi dhuroi show ne fund me disa kalime spektakolare duke sherbyer 3 asist per Lautaro Martinez i cili nuk e mbylli dot ndeshjen. Ne shtese frike e madhe per Argjentinen pasi portieri Martinez shmangu nje gol barazimi qe do ta kishte çuar sfiden ne shtese. Tanime Argjentina do te luaje ne cerekfinale ndaj Holandes, e cila mposhti 3 me 1 ShBA ne takimin e pare te fazes se 1/8.

Latest Posts

Grubi priti në takim Xhaçkën: Integrimi në BE interes i shtetit dhe qytetarëve

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi priti në takim ministren për Europë...

Gjermania i dorëzon Ukrainës 18 tanke Leopard 2

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë marrë 18 tanke moderne luftarake Leopard 2A6 nga Gjermania, konfirmoi të hënën kancelari Olaf Scholz gjatë një konference...

Ministrja gjermane: Duhet të nisë rindërtimi i Ukrainës

Ministrja gjermane për Zhvillim, Svenja Schulze, ka thënë se duhet të nisin përgatitjet për rindërtim të Ukrainës dhe riparim të dëmeve të luftës.   Ajo i...