Interi kualifikohet në Kupën e Botës për Klube 2025

Fitorja e Interit ndaj RB Salzburgut nuk do të thotë vetëm se Nerazzurrët janë kualifikuar në fazën e 1/8-tës së Ligës së Kampionëve pasi...

TË FUNDIT

VIDEO/ Të zhveshur dhe me duart pas kokës, forcat izraelite publikojnë video të të burgosurve palestinezë

Pamje të publikuara në rrjete sociale tregojnë dhjetëra të burgosur palestinezë në Rripin e Gazës, të cilët janë dorëzuar tek forcat izraelite. Siç...

Vrasjet e grabitjet në Kosovë, Haradinaj me lavdata për Policinë: Na e kthyen besimin te shteti

Kryetrari i AAK-së Ramush Haradinaj, teksa ka folur për sigurinë në vend, ka përmendur vrasjen e Liridona Ademajt, e cila që dyshohet se u...

Cooper: Serbia po rrezikon rrugën e saj drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian me qëndrimin e saj

Robert Cooper, ish-ndërmjetësi britanik në bisedimet teknike mes Kosovës dhe Serbisë, ka shprehur kritika të ashpra ndaj Serbisë për moszbatimin e marrëveshjeve të arritura...

Brenda shtëpisë së Arif Ziberit, yllit të “Elita 5”

Frontmeni i grupit të famshëm muzikor, “Elita 5”, nuk është nga ata të famshëm shumë të ekspozuar. Arif Ziberi, jeton, punon e vepron qetësisht, duke...

Samiti BE – Ballkani Perëndimor nesër në Tiranë

Konfirmimi i rëndësisë kyçe të partneritetit strategjik ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor, si një rajon me perspektivë të qartë të BE-së, është mesazhi kryesor i Samitit BE-Ballkani Perëndimor, i cili do të mbahet nesër në Tiranë.

Ky është samiti i parë mes BE-së dhe Ballkanit Perëndimor në një nga gjashtë vendet e rajonit.

Temat kryesore të Samitit, siç u njoftua, janë trajtimi i përbashkët i pasojave të agresionit rus kundër Ukrainës me fokus në efektet negative në sigurinë energjetike dhe disponueshmërinë e ushqimit në rajon, por edhe të konsiderohen veprime të koordinuara për çështjet e sigurisë dhe mbrojtjes, siç është lufta kundër dezinformatave nga jashtë dhe përmirësimi i sigurisë kolektive kibernetike.

Liderët nga BE-ja dhe Ballkani Perëndimor do të diskutojnë thellimin e pjesëmarrjes politike, me fokus të veçantë tek të rinjtë, si dhe përpjekjet e përbashkëta për të menaxhuar migracionin përgjatë rrugës së Ballkanit Perëndimor, që nënkupton gjithashtu harmonizimin e politikës së BE-së për liberalizimin e vizave dhe bashkëpunimin për sistemin e riatdhesimit.

Të 27 vendet anëtare të BE-së dhe partnerët nga të gjashtë vendet e rajonit të Ballkanit Perëndimor janë të ftuar në Samit. Ende nuk është konfirmuar prezenca e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, por përfaqësuesit e BE-së në brifingun e sotëm në prag të Samitit shprehën besimin se Serbia do të përfaqësohet në nivelin më të lartë.

Para fillimit të Samitit, operatorët e Telekomit nga vendet e rajonit dhe të BE-së pritet të nënshkruajnë një deklaratë, si hapi i parë për uljen e çmimeve të roaming nga tetori 2023.

Procesi, siç informuan përfaqësuesit e BE-së, do të vazhdojë dhe operatorët do të negociojnë për të arritur qëllimin përfundimtar. Operatorët, siç theksojnë, nuk kanë asnjë detyrim ligjor dhe këtë e bëjnë nga angazhimi i tyre ndaj vendimit për uljen e çmimeve të shërbimeve roaming.

Lidhur me idenë e integrimit gradual të rajonit me BE-në dhe cilat faza dhe fusha janë planifikuar, siç sqaroi një nga përfaqësuesit e BE-së në konferencën e sotme, shembull i mirë i kësaj është tregu i përbashkët, i cili është një hap kyç drejt harmonizimit dhe integrimit të tregut në Ballkanin Perëndimor me tregun e BE-së dhe qëllimi është që ky shembull të përsëritet në sfera të tjera, si roaming dhe krijimi i një platforme të përbashkët për tregtinë e energjisë.

Udhëheqësit pritet të miratojnë përfundimisht një deklaratë të përbashkët.

Për sa i përket konformitetit të tekstit të deklaratës dhe nëse ajo është konfirmuar nga të gjithë liderët, përfaqësuesit e BE-së në konferencën e sotme shprehën besimin se të gjashtë vendet e rajonit të Ballkanit Perëndimor do ta nënshkruajnë atë dhe kështu do të dërgohet një mesazh i fortë.

Lidhur me tonin e deklaratës dhe nëse do të ketë mesazhe politike nga Samiti, përfaqësuesit e BE-së përmbledhin se në fokus do të jetë rëndësia e partneritetit strategjik mes BE-së dhe rajonit, si dhe riafirmimi dhe përshpejtimi i integrimit të rajonit në BE, por edhe se vendet do të lëvizin më shumë dhe më shpejt nëse janë një partner që ndërmerr reforma dhe respekton parimet e BE-së, si shteti i së drejtës, sundimi i ligjit dhe politikat e qeverisjes së mirë, me theksimin se është jo vetëm për sjelljen e ligjeve dhe reformave, por edhe zbatimin e tyre dhe ndërtimin e një historie të mirë në këtë drejtim.

Pas seancës plenare të Samitit të BE-së – Ballkani Perëndimor, në orën 14:30 me orën lokale është caktuar një konferencë për media.

Samiti BE – Ballkani Perëndimor është pjesë e agjendës strategjike të Këshillit të Evropës 2019-2024. Samiti i mëparshëm BE-Ballkani Perëndimor u mbajt në Brdo pranë Kranj në Slloveni në tetor 2021.

Latest Posts

VIDEO/ Të zhveshur dhe me duart pas kokës, forcat izraelite publikojnë video të të burgosurve palestinezë

Pamje të publikuara në rrjete sociale tregojnë dhjetëra të burgosur palestinezë në Rripin e Gazës, të cilët janë dorëzuar tek forcat izraelite. Siç...

Vrasjet e grabitjet në Kosovë, Haradinaj me lavdata për Policinë: Na e kthyen besimin te shteti

Kryetrari i AAK-së Ramush Haradinaj, teksa ka folur për sigurinë në vend, ka përmendur vrasjen e Liridona Ademajt, e cila që dyshohet se u...

Cooper: Serbia po rrezikon rrugën e saj drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian me qëndrimin e saj

Robert Cooper, ish-ndërmjetësi britanik në bisedimet teknike mes Kosovës dhe Serbisë, ka shprehur kritika të ashpra ndaj Serbisë për moszbatimin e marrëveshjeve të arritura...

Brenda shtëpisë së Arif Ziberit, yllit të “Elita 5”

Frontmeni i grupit të famshëm muzikor, “Elita 5”, nuk është nga ata të famshëm shumë të ekspozuar. Arif Ziberi, jeton, punon e vepron qetësisht, duke...

Mos i humbisni

Izraeli pretendon se ka gjetur një nga rezervat më të mëdha të armëve në Rripin e Gazës

Forcat e Mbrojtjes izraelite kanë pohuar se ushtarët e saj kanë zbuluar një nga depotë më të mëdha të armëve deri më tani në...

RTK ka larguar nga puna mbi 300 punëtorë, paralajmërohet se numri do të ulet edhe më tej…

Bordi i televizionit publik të Kosovës e ka mbajtur mbrëmë mbledhjen e fundit. Kryetari i deritashëm i këtij bordi, Besnik Boletini shkroi në Facebook se...

50% mbulesë e shpenzimeve të rrugës/ Grubi: Lehtësojmë barrën e transportit për administratën

Zëvendës kryeministri i parë Grubi, përmes një postimi të fundit ka bërë me dije se në seancën e sotme të Qeverisë janë bërë ndryshime...

Grubi: Miratuam shpronësimin e 45 parcelave për ndërtimin e Korridorit 8

Në seancën e sotme qeveritare janë miratuar vendimet për shpronësimin e 45 parcelave për ndërtimin e Korridorit 8. Lajmin e ka bërë të ditur zëvendëskryeministri...