Interi kualifikohet në Kupën e Botës për Klube 2025

Fitorja e Interit ndaj RB Salzburgut nuk do të thotë vetëm se Nerazzurrët janë kualifikuar në fazën e 1/8-tës së Ligës së Kampionëve pasi...

TË FUNDIT

VIDEO/ Të zhveshur dhe me duart pas kokës, forcat izraelite publikojnë video të të burgosurve palestinezë

Pamje të publikuara në rrjete sociale tregojnë dhjetëra të burgosur palestinezë në Rripin e Gazës, të cilët janë dorëzuar tek forcat izraelite. Siç...

Vrasjet e grabitjet në Kosovë, Haradinaj me lavdata për Policinë: Na e kthyen besimin te shteti

Kryetrari i AAK-së Ramush Haradinaj, teksa ka folur për sigurinë në vend, ka përmendur vrasjen e Liridona Ademajt, e cila që dyshohet se u...

Cooper: Serbia po rrezikon rrugën e saj drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian me qëndrimin e saj

Robert Cooper, ish-ndërmjetësi britanik në bisedimet teknike mes Kosovës dhe Serbisë, ka shprehur kritika të ashpra ndaj Serbisë për moszbatimin e marrëveshjeve të arritura...

Brenda shtëpisë së Arif Ziberit, yllit të “Elita 5”

Frontmeni i grupit të famshëm muzikor, “Elita 5”, nuk është nga ata të famshëm shumë të ekspozuar. Arif Ziberi, jeton, punon e vepron qetësisht, duke...

Drejtorët që nuk i kanë paguar faturat e energjisë do të japin llogari në qeveri

Shkup, 6 Dhjetor – Kryeministri Dimitar Kovaçevski të hënën deklaroi se për disa nga institucionet që kanë borxhe të energjisë elektrike ka faktorë të justifikuar, ndërsa për të tjerat nuk ka dhe udhëheqësit do të thirren për përgjegjësi. Pas kryeministrit, sot edhe zëvendëskryeministri Fatmir Bytyçi bëri të ditur se do të thirren në përgjegjësi drejtorët e institucioneve që nuk kanë paguar faturat e energjisë elektrike.

Dje ka pasur një mbledhje, ndërsa sot pas seancës së Qeverisë do të ketë mbledhje të Këshillit të Energjisë në Qeveri. Do të përsëris atë që tha kryeministri dhe ministri: Kushdo që është sjellë në mënyrë të papërgjegjshme do të thirret për përgjegjësi”.

I pyetur nëse shteti do të ketë para për të mbuluar borxhet për të gjithë, Bytyçi tha se ndër prioritetet mund të gjendet shlyerja e borxheve krahas prioriteteve të tjera si ruajtja e likuiditetit të sektorit privat, e vendeve të punës, kujdesi për kategoritë më të rrezikuara të qytetarëve dhe sigurimi i energjisë elektrike.

Kryeministri të hënën tha se nuk do t’i tolerojë drejtorët që nuk paguajnë energjinë elektrike sepse mendonin se institucionet e tyre nuk mund të mbesin pa energji elektrike vetëm sepse janë të një rëndësie jetike.

Dimitar Kovacevski, kryeministër

“Nuk e kuptoj se si nuk mund të paguhet energjia elektrike me vite, është sjellje jo mirë e menaxhuar, e shthurur e disa prej drejtorëve të atyre institucioneve. Në disa raste ka edhe faktorë objektivë, për shembull institucionet shëndetësore që u ngarkuan me shumë kosto gjatë krizës së koronës”.

Ai sqaroi se shteti do të duhet të mbulojë kostot e disa institucioneve kyçe, të tjerat ku nuk ka arsye të tilla objektive për mospagimin e faturave do të kërkohet llogari. “Nëse ne kemi një krizë energjitike për dy vjet dhe ata kanë fatura të papaguara për tre vjet, atëherë kriza energjetike nuk ka efekt”, tha ai.

Latest Posts

VIDEO/ Të zhveshur dhe me duart pas kokës, forcat izraelite publikojnë video të të burgosurve palestinezë

Pamje të publikuara në rrjete sociale tregojnë dhjetëra të burgosur palestinezë në Rripin e Gazës, të cilët janë dorëzuar tek forcat izraelite. Siç...

Vrasjet e grabitjet në Kosovë, Haradinaj me lavdata për Policinë: Na e kthyen besimin te shteti

Kryetrari i AAK-së Ramush Haradinaj, teksa ka folur për sigurinë në vend, ka përmendur vrasjen e Liridona Ademajt, e cila që dyshohet se u...

Cooper: Serbia po rrezikon rrugën e saj drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian me qëndrimin e saj

Robert Cooper, ish-ndërmjetësi britanik në bisedimet teknike mes Kosovës dhe Serbisë, ka shprehur kritika të ashpra ndaj Serbisë për moszbatimin e marrëveshjeve të arritura...

Brenda shtëpisë së Arif Ziberit, yllit të “Elita 5”

Frontmeni i grupit të famshëm muzikor, “Elita 5”, nuk është nga ata të famshëm shumë të ekspozuar. Arif Ziberi, jeton, punon e vepron qetësisht, duke...

Mos i humbisni

Izraeli pretendon se ka gjetur një nga rezervat më të mëdha të armëve në Rripin e Gazës

Forcat e Mbrojtjes izraelite kanë pohuar se ushtarët e saj kanë zbuluar një nga depotë më të mëdha të armëve deri më tani në...

RTK ka larguar nga puna mbi 300 punëtorë, paralajmërohet se numri do të ulet edhe më tej…

Bordi i televizionit publik të Kosovës e ka mbajtur mbrëmë mbledhjen e fundit. Kryetari i deritashëm i këtij bordi, Besnik Boletini shkroi në Facebook se...

50% mbulesë e shpenzimeve të rrugës/ Grubi: Lehtësojmë barrën e transportit për administratën

Zëvendës kryeministri i parë Grubi, përmes një postimi të fundit ka bërë me dije se në seancën e sotme të Qeverisë janë bërë ndryshime...

Grubi: Miratuam shpronësimin e 45 parcelave për ndërtimin e Korridorit 8

Në seancën e sotme qeveritare janë miratuar vendimet për shpronësimin e 45 parcelave për ndërtimin e Korridorit 8. Lajmin e ka bërë të ditur zëvendëskryeministri...