“Uragani” Ahmeti do t’i fryjë “të zjarrtit”

SHKRUAN: Ljubisha Nikollovski Përgenjështrim i opinionit është mendimi se të ashtuquajturit “të zjarrtit”, të pakënaqur me punën e Artan Grubit dhe Bujar Osmanit, luftojnë për...

Kroacia kalon në çerekfinale/ Ballkanasit mposhtën Japoninë me penallti  

Kroacia ka arritur të rrëmbejë një biletë në çerekfinalen e kupës së Botës  pasi mundi Japoninë përmes llotarisë së 11 metërshave.

 

 

Japonezët  të cilët mposhtën Spanjën dhe cuan Gjermaninë në shtëpi donin të  vijoin të suprizonin përbllë nënkampionëve të Botës por nuk ia dolën.

 

 

Që në start të lojës japonezët u shfaqën menjëherë të rrezikshëm me  një   goditje me kokë e cila përfundojë  shumë pranë kuadratit të kroatëve.

 

 

Ndërkohë këta të fundit nga ana tjetër këcënuan portën japoneze me një shans të shkëlqyer, me Perisic që përfitoi  nga një gabim i Tomiyasu, por në fund edhe sulmuesi i Tottenham nuk e mbylli në mënyrën e duhur aksionin.

 

 

Megjithë aziatikët shfrytëzuan më së miri hapësirat që i lanë ballkanasit dhe me portën në dispozicion kaluan në avantazhg në minutën e 43 me anë të Maedas.Duke e mbyllur pjesën e parë në 1 me 0.

 

 

Me të filluar episodi tjetër Kroatët reaguan menjëherë duke rikthyer baraspeshën me anë të Perisic. Deri në fund të kohës së rregullt rezultati nuk ndryshojë dhe ndeshja shkoi në shtesa.

 

 

 

Aty ku fati i skuadrave ishte vetëm tek  penalltitë. Japonezët gabuan 3 penallti duke mbetur jashtë Botërorit.

 

 

Tashmë ballkanasit do të  presin të mësojnë kundërshtarin nga cifti Barazil –Kore e Jugut e cila do të luhet në orën 20.

 

 

 

 

Latest Posts

Sondazhet: Mbështetja për Biden drejt rënies

Mbështetja për presidentit Joe Biden ka shënuar një rënie të vogël krahasuar me një muaj më parë, duke ju afruar nivelit më të ulët...

Berisha prezanton kandidatin për Burrelin: Bojkoti i zgjedhjeve vendore, gabim që nuk përsëritet

Kreu i “Foltores”, Sali Berisha edhe këtë të enjte ka vijuar prezantimin e kandidatëve të tij për zgjedhjet vendore të 14 majit. Këtë herë...

Irani dënon me vdekje pesë persona që thotë se punuan për Izraelin

Një gjykatë në qytetin veriperëndimor të Iranit, Urmia, ka dënuar me vdekje pesë persona – katër burra dhe një grua – të cilët...