Interi kualifikohet në Kupën e Botës për Klube 2025

Fitorja e Interit ndaj RB Salzburgut nuk do të thotë vetëm se Nerazzurrët janë kualifikuar në fazën e 1/8-tës së Ligës së Kampionëve pasi...

TË FUNDIT

VIDEO/ Të zhveshur dhe me duart pas kokës, forcat izraelite publikojnë video të të burgosurve palestinezë

Pamje të publikuara në rrjete sociale tregojnë dhjetëra të burgosur palestinezë në Rripin e Gazës, të cilët janë dorëzuar tek forcat izraelite. Siç...

Vrasjet e grabitjet në Kosovë, Haradinaj me lavdata për Policinë: Na e kthyen besimin te shteti

Kryetrari i AAK-së Ramush Haradinaj, teksa ka folur për sigurinë në vend, ka përmendur vrasjen e Liridona Ademajt, e cila që dyshohet se u...

Cooper: Serbia po rrezikon rrugën e saj drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian me qëndrimin e saj

Robert Cooper, ish-ndërmjetësi britanik në bisedimet teknike mes Kosovës dhe Serbisë, ka shprehur kritika të ashpra ndaj Serbisë për moszbatimin e marrëveshjeve të arritura...

Brenda shtëpisë së Arif Ziberit, yllit të “Elita 5”

Frontmeni i grupit të famshëm muzikor, “Elita 5”, nuk është nga ata të famshëm shumë të ekspozuar. Arif Ziberi, jeton, punon e vepron qetësisht, duke...

Mbyllet samiti i BE në Tiranë/ Von der Leyen: Çështjet më të rëndësishme që diskutuam

Presidentja e komisionit Europian, Ursula Von der Leyen po mban një konferencë për mediat së bashku me kryeministrin Edi Rama dhe Presidentin e Këshillit Europian, Charles Michel.

 

 

Von der Leyen falenderoi kryeministrin Rama për mikpritjen e shkëlqyer dhe mbarëvajtjen e Samitit.

 

 

“Ishte përvojë fantastike të jemi këtu në Tiranë dhe ju jeni një mikpritës i shklqëyer. Nuk mund ta harrojmë kurrë shfaqën tradicionale të ndërthurur me atë bashkohoren. Mbështetja jonë për rajonin vjen vërtet nga zemra. Faleminderit shumë për këtë samit fantastik.”

 

 

Më tej, presidentja e KE, u ndal te çështjet më të rëndësishme që u disukutuan në Samit.

 

 

Një mesazh shumë i qartë nga ky samit, është të qënurit së bashku. Një temë madhore është se ne dëshirojmë të përballemi me sfidat nga kjo luftë e tmerrshme. Është e rëndësishme që ne përballemi ,me këtë sfidë së bashku. KE jep 1 miliard euro në grante si mbështetje të menjëhershme financiare. Janë mbështetje për infrastrukturën dhe për energjinë. Do të investohet në energjinë e rinovueshme. Mbështetja jonë për rajonin vjen nga zemra. Kemi miratuar 6 projekte në sektorin energjetik.

Të gjitha temat që janë të rëndësishme për qytetarët dhe që theksojnë rëndësinë e këtij samiti që arritëm të përshpejtohen edhe më tej. Një çështje tjetër ka qenë migracioni. Bëhet fjalë për menaxhim të përbashkët të situatës. Për mua është e rëndësishme që të përçojmë mesazhin që edhe këtu mund të mbështeteni te.

Kjo është sfidë e përbashkët dhe ta përballojmë së bashku. Së fundmi dua të nënvizoj edhe çështjet e rinisë. Ju me keni thënë që në këtë rajon të kishte më shumë shanse për të rinjtë. Nismën e universiteteve evropiane që studentët e Ballkanit Perëndimor do të mund të studiojnë jo vetëm fizikisht por edhe në formë virtuale. Faleminderit që ju e nisët”, tha Von Der Leyen.

Latest Posts

VIDEO/ Të zhveshur dhe me duart pas kokës, forcat izraelite publikojnë video të të burgosurve palestinezë

Pamje të publikuara në rrjete sociale tregojnë dhjetëra të burgosur palestinezë në Rripin e Gazës, të cilët janë dorëzuar tek forcat izraelite. Siç...

Vrasjet e grabitjet në Kosovë, Haradinaj me lavdata për Policinë: Na e kthyen besimin te shteti

Kryetrari i AAK-së Ramush Haradinaj, teksa ka folur për sigurinë në vend, ka përmendur vrasjen e Liridona Ademajt, e cila që dyshohet se u...

Cooper: Serbia po rrezikon rrugën e saj drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian me qëndrimin e saj

Robert Cooper, ish-ndërmjetësi britanik në bisedimet teknike mes Kosovës dhe Serbisë, ka shprehur kritika të ashpra ndaj Serbisë për moszbatimin e marrëveshjeve të arritura...

Brenda shtëpisë së Arif Ziberit, yllit të “Elita 5”

Frontmeni i grupit të famshëm muzikor, “Elita 5”, nuk është nga ata të famshëm shumë të ekspozuar. Arif Ziberi, jeton, punon e vepron qetësisht, duke...

Mos i humbisni

Izraeli pretendon se ka gjetur një nga rezervat më të mëdha të armëve në Rripin e Gazës

Forcat e Mbrojtjes izraelite kanë pohuar se ushtarët e saj kanë zbuluar një nga depotë më të mëdha të armëve deri më tani në...

RTK ka larguar nga puna mbi 300 punëtorë, paralajmërohet se numri do të ulet edhe më tej…

Bordi i televizionit publik të Kosovës e ka mbajtur mbrëmë mbledhjen e fundit. Kryetari i deritashëm i këtij bordi, Besnik Boletini shkroi në Facebook se...

50% mbulesë e shpenzimeve të rrugës/ Grubi: Lehtësojmë barrën e transportit për administratën

Zëvendës kryeministri i parë Grubi, përmes një postimi të fundit ka bërë me dije se në seancën e sotme të Qeverisë janë bërë ndryshime...

Grubi: Miratuam shpronësimin e 45 parcelave për ndërtimin e Korridorit 8

Në seancën e sotme qeveritare janë miratuar vendimet për shpronësimin e 45 parcelave për ndërtimin e Korridorit 8. Lajmin e ka bërë të ditur zëvendëskryeministri...