Grubi takon u.d. Ambasadorin Gjerman Otto Graf: Ndryshimet kushtetuese këtë vit!

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi, ka pritur në takim ushtruesin e...

Zvonko Veselinoviq përplas deputetët e Kuvendit serb


Bossi i Veriut të Kosovës Zvonko Veselinoviq, përplas deputetët e Kuvendit serb.

Pasi deputeti i Partisë Popullore, Borislav Novakoviq, foli në seancën e Kuvendit të Serbisë për lidhjet e ministrit të Mbrojtjes Millosh Vuçeviq dhe vëllait të presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, me biznesmenin kontrovers Zvonko Veselinoviq, ka ardhur një përgjigje interesante nga ish kryebashkiaku i Novi Sadit.

“Nuk e di pse duhet ta përmendni vazhdimisht Zvonko Veselinoviqin? Ju mendoni se keni treguar se nuk keni frikë nga askush”, tha Vuçeviq dhe kështu praktikisht tha se Zvonko Veselinoviç duhet të ketë frikë.

Deputeti i Partisë Popullore Borislav Novakoviq në seancën e sotme të Kuvendit të Serbisë foli për propozim-buxhetin për vitin e ardhshëm dhe tha se çfarë mund të ndërtohet me paratë e parapara për ndërtimin e stadiumit kombëtar të futbollit.

“Nëse do të braktisnim ndërtimin e Stadiumit Kombëtar të Futbollit, mund të ndërtonim 10 ura në Danub. Mund të ndërtonim rreth 6000 kopshte. Siç e dini, ne kemi lista pritjeje kudo, unë vij nga Novi Sadi dhe e di se si është situata atje. Mund të ndërtonim rreth 2000 qendra shëndetësore. Në të njëjtën kohë, kur e kam fjalën për urat, dua të jem i saktë, jo mysliman në këtë lloj urave që planifikohen në Novi Sad, që të merret një kredi kineze dhe të bëjnë një rilevim të punimeve. Përllogaritja e punimeve për urën e re në Novi Sad ishte 130 milionë euro, por për vetëm dy javë do të rritet në 175.5 milionë euro të kontraktuara. Pra ka pasur një diferencë korruptive prej 45.5 milionë euro për vetëm dy javë”, tha Novakoviq dhe shtoi:

“Kur flas për 6000 kopshte, nuk e kam parasysh atë llojin e kopshteve të ndërtuara nga Miloš Vučević në Novi Sad dhe të ndërtuara nga Montop, shoqëria e mikut të tij personal dhe krahut të djathtë të kriminelit më të madh në këtë vend, Zvonko. Veselinoviq. Ky njeri quhet Marko Bosanac Boske dhe e ka gjetur vendin e punës sepse është shok i Millosh Vuçeviqit dhe krahu i djathtë i kriminelit më të madh në këtë vend, Zvonko Veselinoviqit. Ne mund të ndërtonim qindra kilometra autostradë, por jo duke punuar dhe nënkontraktuar kinezët me kompaninë Inkop apo Novi Pazar, e cila është në pronësi të Zvonko Veselinoviqit, një njeri që nuk duhet të marrë asnjë dinar nga buxheti. Sepse ai është në sistemin e sanksioneve të bashkësisë ndërkombëtare dhe kompanitë e tij nuk mund të bëjnë biznes askund në botë, përveç Serbisë. Dhe këtu ai është i privilegjuar, ai që është krimineli më i madh në këtë pjesë të Evropës, merr punë të privilegjuara, republika dhe vetëqeverisja lokale i rregullojnë punët e tij dhe fitimin e ndan me vëllain e Aleksandër Vuçiqit, Andrej Vuçiqin”, tha Novakoviq. .

Zvonko Veselinoviq është një biznesmen kontrovers nga Kosova i cili është i lidhur me vrasjen e Oliver Ivanoviqit dhe një sërë veprash të tjera kriminale, ai është nën sanksionet e SHBA-së, por pavarësisht kësaj, kompanitë e tij punësohen nga publiku i hershëm. institucionet dhe pushtetet vendore.

Duke iu përgjigjur akuzave të Novakoviqit, ministri Millosh Vuçeviç tha:

“Nuk e di pse duhet ta përmendësh Zvonko Veselinoviqin dhjetë herë në ditë? Ju mendoni se treguat se nuk keni frikë nga askush apo dikush, kështu që keni marrë një plus më të madh. Sa i përket urës, kur keni qenë në krye të Novi Sadit, ura i kemi parë vetëm në vizatime. Dhe ju gjithashtu votuat për atë urë, duke vendosur që ne kemi nevojë për atë urë, në të njëjtin vend, i njëjti Šodros, i njëjti Danub, i njëjti qytet, e njëjta rrugë. Vetëm atëherë nuk kishte mbrojtje të zogjve dhe nuk mbaheshin breshka dhe nuk kishte kampe për të mbijetuar. Nuk mund ta kuptoj kur biesh në histerinë e njerëzve që nuk kanë bërë politikë serioze dhe marrin vendime. Ju keni votuar disa herë për atë urë, nuk ka veprime korruptive”, tha Vuçeviq.

Në vazhdim të diskutimit, Novakoviq tha:

“Ju nuk kontestoni dhe nuk mund të më thoni se kompania Zvonka Veselinović po ndërton në Novi Sad. Ju nuk e kontestoni kur është fjala për faktin se Zvonko Veselinoviqi etiketohet si krimineli më i madh në këtë pjesë të Evropës, i cili krahas korrupsionit të madh në Serbi dhe Kosovë, merret me tregti të paligjshme të mallrave, armëve dhe narkotikëve. “Nuk e mohuat se kopshti në Novi Sad në Sajllovë është ndërtuar nga kompania Montop, e cila është në pronësi të Marko Bosanac Bosket, i cili është shoku juaj personal, dhe paratë shkojnë korruptive dhe në solidaritet për Andrej Vuçiqin dhe Zvonk Veselinoviqin. ka thënë Novakoviq.

Vladimir Orliq mori pjesë në përkujtimin e Andrej Vuçiqit:

“Ju lutemi kushtojini vëmendje asaj që thoni në këtë sallë.” Novakoviq, a më dëgjon? A po më dëgjon? Unë ju thashë t’i kushtoni vëmendje asaj që thoni dhe shoh që ju vetë nuk i kushtoni rëndësi asaj që thoni”.

Latest Posts

Rikthimi i basteve online/ Fidel Ylli tregon detajet, si do procedohet në vazhdim dhe qëllimi i qeverisë

Rikthimi i basteve online është një ka temat që ka ngjallur mjaft debat në vendin tonë. Të shumtë janë ata që e kanë kritikuar...

Marrëveshja Kosovë – Serbi/ Franca e Gjermania bëjnë thirrje për zbatimin e saj

Ambasadori i Francës në Kosovë, Olivier Guerot, ka deklaruar se pret që Qeveria e Kosovës të nisë bisedimet për formimin e Asociacionit të komunave...