Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Grubi: Ligji për Veting është garancë për rikthimin e besimit të qytetarëve në insitucionet e vendit

Zëvendëskryeministri i parë i Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi ka bërë edhe njëherë thirrje për transparencë totale të institucioneve dhe organeve të shtetit ndaj qytetarëve. Ai me rastin e 9 dhjetori Ditës ndërkombëtare të luftës kundër korrupsionit ka ritheksuar nevojën e miratimit të ligjit për Veting për politikanët, gjykatësit dhe prokurorët.

Sipas tij, vetëm një ligj i tillë është garancë për rikthimin e besimit të qytetarëve në insitucionet e vendit.

 

 

“Në Ditën ndërkombëtare të luftës kundër korrupsionit vlerësoj se Ligji për Veting të politikanëve, gjykatësve dhe prokurorëve të dikurshëm, të tanishëm dhe të ardhshëm, është mënyra më e mirë për të rikthyer besimin e qytetarit në institucionet dhe proceset. Ligji për veting parasheh themelimin të një komisioni parlamentar të pavarur për të kontrolluar integritetin dhe kredibilitetin e të gjithë bartësve të institucioneve para se të zgjidhen ose emërohen”, nënvizoi zëvendëskryeministri i parë Grubi.

Latest Posts

Grubi priti në takim Xhaçkën: Integrimi në BE interes i shtetit dhe qytetarëve

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi priti në takim ministren për Europë...

Gjermania i dorëzon Ukrainës 18 tanke Leopard 2

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë marrë 18 tanke moderne luftarake Leopard 2A6 nga Gjermania, konfirmoi të hënën kancelari Olaf Scholz gjatë një konference...

Ministrja gjermane: Duhet të nisë rindërtimi i Ukrainës

Ministrja gjermane për Zhvillim, Svenja Schulze, ka thënë se duhet të nisin përgatitjet për rindërtim të Ukrainës dhe riparim të dëmeve të luftës.   Ajo i...