Grubi takon u.d. Ambasadorin Gjerman Otto Graf: Ndryshimet kushtetuese këtë vit!

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi, ka pritur në takim ushtruesin e...

Krasniqi i pret kandidatët e PDK për kryetarë të komunave në Veri- qeveria të krijojë kushte për zgjedhje


Kreu i PDK-së, Memli Krasniqi ka takuar sot kandidat e certifikuar të PDK-së që do të marrin pjesë në zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryertar të Mitrovicës së Veriut, Leposaviqit, Zveçanit dhe Zubin Potokut.

Krasniqi thotë se i ka falënderuar ata për vendosmërinë e tyre për të kandiduar dhe kontribuar në demokracinë e procesit zgjedhor.

“Bashkë me Taulant Kelmendin, kandidat për Mitrovicën e Veriut, Albulena Behluli-Hetemin, kandidate për Leposaviq, Izmir Zeqirin, kandidat për Zubin Potok dhe Ilir Pecin, kandidat për Zveçan, diskutuam për përgatitjet lidhur me këtë proces, situatën e tensionuar në veri dhe ndamë shqetësimin për sigurinë e të gjithë qytetarëve atje”, ka shkruar Krasniqi.

“Vetë vullneti i tyre i palëkundur për të kandiduar në këto zgjedhje, është akt patriotik dhe në shërbim të forcimit të demokracisë në Republikën e Kosovës”, ka thënë Krasniqi.

Ai ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës dhe institucionet që të krijohen kushtet e përshtatshme për mbajtjen e zgjedhjeve.

“Kërkojmë nga Qeveria e Kosovës dhe institucionet kompetente që të krijojnë kushte të favorshme për mbarëvajtjen e këtij procesi, që të jetë i sigurt, demokratik dhe i lirë!”, ka përfunduar Krasniqi.

Latest Posts

Rikthimi i basteve online/ Fidel Ylli tregon detajet, si do procedohet në vazhdim dhe qëllimi i qeverisë

Rikthimi i basteve online është një ka temat që ka ngjallur mjaft debat në vendin tonë. Të shumtë janë ata që e kanë kritikuar...

Marrëveshja Kosovë – Serbi/ Franca e Gjermania bëjnë thirrje për zbatimin e saj

Ambasadori i Francës në Kosovë, Olivier Guerot, ka deklaruar se pret që Qeveria e Kosovës të nisë bisedimet për formimin e Asociacionit të komunave...