Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Rusia lë Odesën në errësirë/ Dronët godasin rrjetin energjitik

1.5 milionë njerëz në jug  të Ukrainës janë në errësirë, pas shkatërrimit të rrjetit elektrik nga dronët rusë. Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm tha se dy objekte energjetike në rajonin e Odesas u goditën nga forcat ruse.

 

Presidenti Volodymyr Zelenskyi, gjatë një komunikimi publik e ka konsideruar situatën të vështirë ndersa sipas tij rikthimi I furnizimit me energji do te kerkoje kohe.

 

Norvegjia po ndihmon me 100 milionë Dollarë për riparimin e demeve.

 

zëdhënësi i Administratës Rajonale të Odesës tha se riparimi i plotë i rrjeteve te energjise mund të zgjasë deri në tre muaj. Që prej Tetorit, Moska ka shënjestruar infrastrukturën energjetike nepermjet sulemeve me raketa dhe drone.

 

Sipas zyrtarëve ukrainas sulmet po bëhen me ndihmen e Teheranit i cili po furnizon me dronë Moskën.Ndërkohë, Britania e Madhe paralajmeroi se mbështetja ushtarake e Iranit për Rusinë ka të ngjarë të rritet me tej në muajt e ardhshëm, duke përfshirë dërgesat e mundshme të raketave balistike.

Latest Posts

Grubi priti në takim Xhaçkën: Integrimi në BE interes i shtetit dhe qytetarëve

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi priti në takim ministren për Europë...

Gjermania i dorëzon Ukrainës 18 tanke Leopard 2

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë marrë 18 tanke moderne luftarake Leopard 2A6 nga Gjermania, konfirmoi të hënën kancelari Olaf Scholz gjatë një konference...

Ministrja gjermane: Duhet të nisë rindërtimi i Ukrainës

Ministrja gjermane për Zhvillim, Svenja Schulze, ka thënë se duhet të nisin përgatitjet për rindërtim të Ukrainës dhe riparim të dëmeve të luftës.   Ajo i...