Grubi: Ftoj edhe VMRO të kontribuoj në ndërtimin e Maqedonisë europiane

Në fjalimin e tij në foltoren e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka përmendur sërish rëndësinë e anëtarësimit të...

Irani i vendos sanksione Evropës

Irani vendosi sanksione të hënën ndaj krerëve të agjencisë së zbulimit dhe të ushtrisë së Britanisë, si dhe ndaj personaliteteve politike britanike dhe gjermane, duke iu kundërpërgjigjur kështu Evropës përpara se ajo të vendoste për sanksione të reja.

 

Në konferencën e tij javore për shtyp, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Nasser Kanani fajësoi evropianët dhe britanikët për “ndërhyrje në punët e brendshme të Republikës Islamike të Iranit” dhe tha se sanksionet “hyjnë në fuqi që sot”.

 

Britania dhe Gjermania kanë bërë kritika veçanërisht të forta ndaj reagimit të Iranit ndaj protestave pothuajse tre mujore të shkaktuara nga vdekja e 22-vjeçares Mahsa Amini.

 

Gruaja kurdo-iraniane vdiq në paraburgim pas arrestimit të saj nga policia e moralit, e cila e akuzoi për shkelje të kodit të veshjes së Iranit për gratë.

 

Irani vendosi sanksione ndaj 32 individëve dhe subjekteve duke i paraprirë takimit të ministrave të jashtëm të Bashkimit Evropian në Bruksel. Ata pritej të vendosnin sanksione shtesë kundër Iranit për shkak të reagimit të tij ndaj demonstratave.

Lista e sanksioneve të Iranit përmendi Ken McCallum-in, drejtor i përgjithshëm i agjencisë vendase të kundërzbulimit, MI5 dhe shefin e shtabit të mbrojtjes, Admiralin Sir Tony Radakin.

 

Të tjerë të sanksionuar janë anëtarë aktualë dhe ish-deputetë të parlamentit britanik dhe Institutit Tony Blair për Ndryshim Global.

 

Janë të listuara gjithashtu disa personalitete politike dhe kompani gjermane. Këto përfshijnë Annegret Kramp-Karrenbauer, ish-kryetare e partisë Bashkimi Kristian Demokrat dhe Claudia Roth, komisionere e qeverisë federale për kulturën dhe median.

 

Të sanksionuar janë gjithashtu revista satirike franceze Charlie Hebdo dhe divizioni në gjuhën perse i Radios Evropa e Lirë (Radio Free Europe), një rrjet simotër i Zërit të Amerikës.

 

Të sanksionuarve nuk do t’u lejohet hyrja në Iran dhe do t’u konfiskohen pasuritë./voa

Latest Posts

Vriten me thikë dy gra në një qendër myslimane në Portugali

I dyshuari për vrasjen me thikë të dy grave në një qendër myslimane ismailite në Lisbonë është qëlluar nga Policia portugeze.   Gratë ishin anëtare të...

Zenku – Aliu: Fronti pro-europian betonon bindjen e shumicës së shoqërisë për integrim në BE

“Ndikimi rus vërehet tek blloku politik maqedonas. VMRO-DPMNE dhe E majta dita ditës po izolohen. Informacionet flasin që ka deputetë nga VMRO-DPMNE me orientim...

Pas 3 muajsh konsultime/ Miratohet ligji për tatimin e profesioneve të lira

Pas 3 muajsh konsultime, projektligji për tatimin e profesioneve të lira u miratua në Komisionin e Ekonomisë, mes debatesh dhe kundërshtimesh nga ana e...