Grubi takon u.d. Ambasadorin Gjerman Otto Graf: Ndryshimet kushtetuese këtë vit!

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi, ka pritur në takim ushtruesin e...

Bullgaria kërkon rritjen e mbështetjes emergjente për sektorin e bujqësisë

Mbështetja emergjente për sektorët e prekur bujqësor duhet të vazhdojë dhe të gjitha opsionet dhe instrumentet e disponueshme duhet të përdoren për të financuar këto masa, duke përfshirë fondin rezervë të krizës, deklaroi sot zëvendësministri bullgar i Bujqësisë, Georgi Sabev gjatë një takimi të Këshillit të BE-së për Bujqësinë dhe Peshkimin, në Bruksel.

 

 

Sabev theksoi se kjo ishte e nevojshme për shkak të ndërprerjeve të vazhdueshme të produkteve dhe pasigurisë për shkak të luftës në Ukrainë

 

 

Ai tha se importet në shkallë të gjerë të lulediellit nga Ukraina gjatë gjashtë muajve të fundit kishin ulur ndjeshëm shanset për prodhuesit bullgarë për të shitur prodhimet e tyre në kohën e duhur, që së bashku me kostot e larta të prodhimit dhe kapacitetin e kufizuar të ruajtjes, kishte çuar në likuiditet të ulët dhe kishte përmbysur fillimin e mbjelljeve vjeshtore.

 

 

Zëvendësministri Sabev tha se situata mbetet e pasigurt edhe në sektorin e blegtorisë, në veçanti në sektorin e qumështit.

 

 

Lidhur me perspektivën e përgjithshme për të korrat e vitit të ardhshëm, zëvendësministri i Bujqësisë tha se vështirësitë në sigurimin e plehrave kimike do të ndikojnë negativisht në rendimentin e kulturave të reja. Ai tha se në këtë fazë nuk mund të bëhet një parashikim përfundimtar, por sipas pritshmërive do të kishte një rënie prej rreth 10% në prodhimin e grurit në vitin 2023.

Latest Posts

Rikthimi i basteve online/ Fidel Ylli tregon detajet, si do procedohet në vazhdim dhe qëllimi i qeverisë

Rikthimi i basteve online është një ka temat që ka ngjallur mjaft debat në vendin tonë. Të shumtë janë ata që e kanë kritikuar...

Marrëveshja Kosovë – Serbi/ Franca e Gjermania bëjnë thirrje për zbatimin e saj

Ambasadori i Francës në Kosovë, Olivier Guerot, ka deklaruar se pret që Qeveria e Kosovës të nisë bisedimet për formimin e Asociacionit të komunave...