Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Kaosi në Kuvend, Salianji: Rama i vuri flakën parlamentit, po funksionojnë në kushtet e një junte

Pasi buxheti u votua nen për nen në 8 minuta, kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla mblli seancën plenare dhe tha se senca e radhës...

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

SHBA, “ok” martesës së homoseksualëve; Biden firmos ligjin përmes një ceremonie festive

Presidenti amerikan Joe Biden nënshkroi një ligj për martesat e homoseksualëve.

 

Nënshkrimi i ligjit u zhvillua me ceremoni festive në Shtëpinë e Bardhë, ku mes të ftuarve ishin edhe personazhe të famshëm homoseksualë.

 

Ligji i ri synon ti mbroje nëse Gjykata e Lartë e SHBA anulon martesat mes të njëjtës gjini.

 

JOE BIDEN

PRESIDENTI AMERIKAN

 

Sot është një ditë e mirë, një ditë që Amerika ndërmerr një hap jetik drejt barazisë, drejt lirisë dhe drejtësisë, jo vetëm për disa, por për të gjithë, për të gjithë drejt krijimit të një kombi ku dinjiteti dhe dashuria njihen, nderohen dhe mbrohen. Ky ligj dhe dashuria që ai mbron japin një goditje kundër urrejtjes në të gjitha format e saj. Dhe kjo është arsyeja pse ky ligj ka rëndësi për çdo amerikan.

 

Ligji që mbron edhe martesat ndër-racore. Administrata e presidentit Biden ka vendosur që në fillim si prioritet të saj mbrojtjen e grupeve të diskriminuar mes tyre homoseksualët. Në kabinetin e tij presidenti Biden ka edhe anëtarë homoseksual dhe transgjinore.

 

Por pavarësisht nënshkrimit, ligji pati kundërshtime nga konservatorët. Shumica e republikanëve në Kongres nuk e votoi atë. Por megjithatë është Gjykata e Lartë ajo e cila do të thotë fjalën e saj te fundit.

 

Latest Posts

Kaosi në Kuvend, Salianji: Rama i vuri flakën parlamentit, po funksionojnë në kushtet e një junte

Pasi buxheti u votua nen për nen në 8 minuta, kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla mblli seancën plenare dhe tha se senca e radhës...

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

Mos i humbisni

Dosja e Prokurorisë: Liridona Ademaj u qëllua me armë nga afërsia

Detaje të reja po dalin rreth ngjarjes tragjike e cila ndodhi në orët e mbrëmjes së 29 nëntorit, datë kjo në të cilën u...

Në tubimin e partisë së Daçiqit në Bllacë këndohet “Vuçiq o p****”

Një video nga Bllaca ku Vuçiqi fyhet rëndë tronditi koalicionin dhjetëvjeçar PPS-PSS, socialistët kërkojnë falje për videon dhe thonë se janë partner besnik. A...

Spasovski: Vanja ka vdekur nga plaga me armë zjarri, janë gjetur dy armë në afërsi të Shkupit

Ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski në një deklaratë të mbajtur mbrëmë në lidhje me pyetjen nëse Vanja, vajza 14-vjeçare, ka qenë e...

Moti i acartë shkakton 3 viktima në Gjermani

Prej disa ditësh Gjermani është “pushtuar” nga moti i acartë, dhe për pasojë tre persona kanë humbur jetën.   Gjithashtu prej 3 ditësh është i...