Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Grubi: Kosovës nuk do t’i mungojë mbështetja jonë në procesin e integrimit

Me aplikimin për anëtarësim të plotë në Bashkimin Europian, Kosova ka formalizuar orientimin e saj të kahmotshëm properëndimor duke na u bashkangjitur në rrugëtimin e misioneve që garantojnë sigurinë dhe të ardhmen progresive të vendeve tona, konstaton zëvendëskryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, Artan Grubi.

“Ky hap është triumf ndaj çdo polemike,mbi çdo tentativë destabilizimi dhe dezorientimi që synontë të mbajë të shkëputur Kosovën nga ky qëllim. Përgëzoj autoritetet shtetërore të Republikës së Kosovës për vendimin e ndërmarrë historik duke premtuar përkrahjen tonë të plotë mbi përvojën e deritanishme në procesin e integrimit. Bashkë drejt qëllimit për të ardhmen e sigurtë të përparimit”, shprehet Grubi.

 

Latest Posts

Grubi priti në takim Xhaçkën: Integrimi në BE interes i shtetit dhe qytetarëve

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi priti në takim ministren për Europë...

Gjermania i dorëzon Ukrainës 18 tanke Leopard 2

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë marrë 18 tanke moderne luftarake Leopard 2A6 nga Gjermania, konfirmoi të hënën kancelari Olaf Scholz gjatë një konference...

Ministrja gjermane: Duhet të nisë rindërtimi i Ukrainës

Ministrja gjermane për Zhvillim, Svenja Schulze, ka thënë se duhet të nisin përgatitjet për rindërtim të Ukrainës dhe riparim të dëmeve të luftës.   Ajo i...