“Uragani” Ahmeti do t’i fryjë “të zjarrtit”

SHKRUAN: Ljubisha Nikollovski Përgenjështrim i opinionit është mendimi se të ashtuquajturit “të zjarrtit”, të pakënaqur me punën e Artan Grubit dhe Bujar Osmanit, luftojnë për...

Kriza prek edhe gjelin e detit/ Çmimi arrin deri në 1100 lekë për kilogram

Subscribe

Si çdo produkt tjetër, edhe gjeli i detit, simboli i tavolinës për natën e ndërrimit të viteve eshte shtrenjtuar.

 

Në Cakran të Fierit zonë e njohur për mbarështimin e gjelit të detit cmimi arrin deri ne 1 mije leke per kilogram ndërsa pula e detit shitet me 1 mijë 100 lekë kilogrami

 

Fermerë pohojnë se janë të detyruar t’i rrisin çmimet, pasi edhe produktet me të cilat ushqehen këto shpendë kanë pësuar rritje.

 

Por ata i tremben prodhimeve që hyjnë në treg nga jashtë dhe e vetmja shprese që mund ti shesin mbetet ardhja e migrantëve.

 

“E shes me 1 mijë 100 lekë kilogrami  pulën e detit, ndërsa gjelin me 1 mijë lekë kg. Ka porosi ka Durrësi Fieri, por këtë vit edhe produktet që i ushqejmë u shtrenjtuan. Me këto kosto nuk kemi shumë fitim. Presim refugjatët sepse ata konsumojnë më tepër”. – thotë një tregtar

 

Cakrani njihet si një ndër zonat më të mëdha për rritjen e gjelave të detit.

Latest Posts

Nga emigrantët e paligjshëm tek siguria kibernetike, zbardhet takimi Rama-Sunak

Takimi mes kryeministrit Edi Rama dhe homologut të tij britanik, Rishi Sunak është zbardhur përmes një deklarate të përbashkët për mediat.   Në deklaratën e publikuar...

Sondazhet: Mbështetja për Biden drejt rënies

Mbështetja për presidentit Joe Biden ka shënuar një rënie të vogël krahasuar me një muaj më parë, duke ju afruar nivelit më të ulët...

Berisha prezanton kandidatin për Burrelin: Bojkoti i zgjedhjeve vendore, gabim që nuk përsëritet

Kreu i “Foltores”, Sali Berisha edhe këtë të enjte ka vijuar prezantimin e kandidatëve të tij për zgjedhjet vendore të 14 majit. Këtë herë...