Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Zelensky: Rikthyem energjinë për gjashtë milionë banorë

Energjia elektrike u është rikthyer gati gjashtë milionë banorëve pas sulmeve më të rënda me raketa ruse javën e kaluar, që synonin infrastrukturën energjetike të Ukrainës, tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në video-mesazhin e tij të rastit.

 

“Puna e riparimit po vazhdon” tha Zelensky duke iu referuar edhe sulmit terrorist të së premtes kur Rusia lëshoi më shumë se 70 raketa në Ukrainë.

 

 

Zelensky i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar që t’i japë Ukrainës mjetet për të mbrojtur hapësirën e saj ajrore në funksion të dëmtimit të rëndë, që do të thotë një sistem efektiv i mbrojtjes ajrore.

 

 

“Ju mund ta bëni këtë. Ju mund t’i jepni mbrojtje popullit tonë, 100% mbrojtje nga këto sulme terroriste ruse”, tha Zelensky.

 

 

“Kemi probleme me furnizimin me ngrohje dhe probleme të mëdha me furnizimin me ujë”, tha Zelensky.

 

 

Sipas raporteve, miliona njerëz janë ende të prekur nga ndërprerjet e energjisë elektrike dhe kufizimet e tjera.

Latest Posts

Grubi priti në takim Xhaçkën: Integrimi në BE interes i shtetit dhe qytetarëve

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi priti në takim ministren për Europë...

Gjermania i dorëzon Ukrainës 18 tanke Leopard 2

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë marrë 18 tanke moderne luftarake Leopard 2A6 nga Gjermania, konfirmoi të hënën kancelari Olaf Scholz gjatë një konference...

Ministrja gjermane: Duhet të nisë rindërtimi i Ukrainës

Ministrja gjermane për Zhvillim, Svenja Schulze, ka thënë se duhet të nisin përgatitjet për rindërtim të Ukrainës dhe riparim të dëmeve të luftës.   Ajo i...