Uniformat e Policisë edhe në gjuhën shqipe, Grubi: Mision i kryer me sukses

Në Maqedoninë e Veriut ka hyrë në fuqi Dekreti për uniformat e policisë, të cilin Qeveria e miratoi para një viti në bazë të...

Fundoset luftëanija në Tajlandë/ 31 marinarë të zhdukur, shpëtohen 75 të tjerë

Një luftanije është fundosur si pasoje e një stuhie në Gjirin e Tajlandës dhe për pasojë 31 marinarë rezultojnë të zhdukur. Në luftanije ndodheshin më shumë se 100 anëtarë të ekuipazhit.

 

Autoritetet kanë deklaruar se janë shpëtuar 75 prej tyre, por 31 janë ende të zhdukur. Ekipet e kërkim-shpëtimit kanë punuar gjatë natës për të gjetur marinarët.

 

Zyrtarët thanë se anija u fundos pasi uji depërtoi fillimisht ne ambientin ku ishin vendosur panelet e energjisë. Ekuipazhi luftoi për të mbajtur kontrollin e anijes, e cila u fundos rreth orës 23:30. Tre anije dhe helikopterë u dërguan për të ndihmuar, por vetëm njeri prej mjeteve arriti përpara se luftanija të fundosej.

Latest Posts

Gjermania i dorëzon Ukrainës 18 tanke Leopard 2

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë marrë 18 tanke moderne luftarake Leopard 2A6 nga Gjermania, konfirmoi të hënën kancelari Olaf Scholz gjatë një konference...

Ministrja gjermane: Duhet të nisë rindërtimi i Ukrainës

Ministrja gjermane për Zhvillim, Svenja Schulze, ka thënë se duhet të nisin përgatitjet për rindërtim të Ukrainës dhe riparim të dëmeve të luftës.   Ajo i...

Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...