Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Kaosi në Kuvend, Salianji: Rama i vuri flakën parlamentit, po funksionojnë në kushtet e një junte

Pasi buxheti u votua nen për nen në 8 minuta, kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla mblli seancën plenare dhe tha se senca e radhës...

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

100 000 specialistë IT janë larguar nga Rusia pas fillimit të luftës kundër Ukrainës

Sipas autoriteteve, rreth 100 000 specialistë rusë të teknologjisë së informacionit janë larguar nga atdheu i tyre që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës nga Moska.

 

 

 

“Në të vërtetë, nëse shikojmë të dyja valët e largimeve, deri në 10 për qind e punonjësve të kompanive të TI-së u larguan nga vendi dhe nuk u kthyen më”, tha ministri i dixhitalizimit Maxut Shadayev në një seancë parlamentare.

 

 

 

Megjithatë, ai tha se 80% e këtyre njerëzve janë ende të punësuar nga kompanitë ruse dhe se ai ishte kundër ndalimit të këtyre rusëve që të punojnë nga vendet e tyre aktuale.

 

 

 

Vala e parë e emigrimit ndodhi menjëherë pasi presidenti rus Vladimir Putin shpalli luftë në shkurt, e dyta pasi Putin urdhëroi një mobilizim të pjesshëm të trupave rezervë në Rusi.

 

 

 

BE-ja nuk ka lejuar shumicën e rusëve të arratisur në territorin e saj, kështu që shumë prej tyre kanë kërkuar strehim në ish-republikat fqinje sovjetike. Në Rusi ata ndonjëherë denoncohen si “tradhtarë të atdheut”.

Latest Posts

Kaosi në Kuvend, Salianji: Rama i vuri flakën parlamentit, po funksionojnë në kushtet e një junte

Pasi buxheti u votua nen për nen në 8 minuta, kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla mblli seancën plenare dhe tha se senca e radhës...

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

Mos i humbisni

Dosja e Prokurorisë: Liridona Ademaj u qëllua me armë nga afërsia

Detaje të reja po dalin rreth ngjarjes tragjike e cila ndodhi në orët e mbrëmjes së 29 nëntorit, datë kjo në të cilën u...

Në tubimin e partisë së Daçiqit në Bllacë këndohet “Vuçiq o p****”

Një video nga Bllaca ku Vuçiqi fyhet rëndë tronditi koalicionin dhjetëvjeçar PPS-PSS, socialistët kërkojnë falje për videon dhe thonë se janë partner besnik. A...

Spasovski: Vanja ka vdekur nga plaga me armë zjarri, janë gjetur dy armë në afërsi të Shkupit

Ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski në një deklaratë të mbajtur mbrëmë në lidhje me pyetjen nëse Vanja, vajza 14-vjeçare, ka qenë e...

Moti i acartë shkakton 3 viktima në Gjermani

Prej disa ditësh Gjermani është “pushtuar” nga moti i acartë, dhe për pasojë tre persona kanë humbur jetën.   Gjithashtu prej 3 ditësh është i...