Grubi: Ftoj edhe VMRO të kontribuoj në ndërtimin e Maqedonisë europiane

Në fjalimin e tij në foltoren e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka përmendur sërish rëndësinë e anëtarësimit të...

Krasniqi, e artë në “Jerusalem 2022”

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi, për herë të katërt ka fituar medaljen e artë në mastersin e xhudos “Jerusalem 2022” në kategorinë deri në 52 kilogramë.

 

 

Me këtë fitore, Krasniqi ka fituar edhe 1.800 pikë olimpike për Olimpiadën që do të mbahet në Paris të Francës më 2024.

 

 

Krasniqi më 2021 fitoi medaljen e artë në Lojërat Olimpike që u zhvilluan në Tokio të Japonisë.

 

 

Federata Ndërkombëtare e Xhudos po atë vit e shpalli Krasniqin xhudisten më të mirë në botë.

 

 

Ndryshe, në “Jerusalem 2022” garoi edhe xhudistja Nora Gjakova, që zuri vendin e pestë. Ajo fitoi 648 pikë olimpike. Gjakova po ashtu kishte fituar medalje të artë në Olimpiadën e Tokios.

 

 

Në “Jerusalem 2022”, përveç Krasniqit dhe Gjakovës, garojnë edhe xhudistet Laura Fazliu dhe Loriana Kuka.

Latest Posts

Vriten me thikë dy gra në një qendër myslimane në Portugali

I dyshuari për vrasjen me thikë të dy grave në një qendër myslimane ismailite në Lisbonë është qëlluar nga Policia portugeze.   Gratë ishin anëtare të...

Zenku – Aliu: Fronti pro-europian betonon bindjen e shumicës së shoqërisë për integrim në BE

“Ndikimi rus vërehet tek blloku politik maqedonas. VMRO-DPMNE dhe E majta dita ditës po izolohen. Informacionet flasin që ka deputetë nga VMRO-DPMNE me orientim...

Pas 3 muajsh konsultime/ Miratohet ligji për tatimin e profesioneve të lira

Pas 3 muajsh konsultime, projektligji për tatimin e profesioneve të lira u miratua në Komisionin e Ekonomisë, mes debatesh dhe kundërshtimesh nga ana e...