“Uragani” Ahmeti do t’i fryjë “të zjarrtit”

SHKRUAN: Ljubisha Nikollovski Përgenjështrim i opinionit është mendimi se të ashtuquajturit “të zjarrtit”, të pakënaqur me punën e Artan Grubit dhe Bujar Osmanit, luftojnë për...

Bekim Haxhiu: Qeveria Kurti është dorëzuar përballë Vuçiqit


Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, ka folur për gjendjen në veri duke thënë se tash e 12 ditë ndodhen të izoluar zyrtarë policorë të Kosovës të cilët janë në mbrojtje të sovranitetit.

Sipas tij, një situatë e tensionuar, në veriun e barrikaduar, tashmë jashtë kontrollit shtetëror, po ndikon në shëndetin dhe psikozën e qytetarëve të Kosovës në atë pjesë.

Ai shtoi se Qeveria Kurti “është dorëzuar përball Vuçiqit i cili ka paralizuar funksionimin e institucioneve shtetërore të Kosovës në veri, dhe Qeveria sillet me papërgjegjësi ndaj ndërhyrjes brutale të Serbisë duke cenuar kështu sovranitetin dhe integritetin e Kosovës”.

“Për ta mbrojtur atë duhet vendosmëri dhe fuqi për zbatimin e Kushtetutës dhe sovranitetit të shtetit. Për policët me gjendje të përkeqësuar shëndetësore rreth 9 prej tyre, ende asnjë veprim dhe llogaridhënie nga ana e Qeverisë. Çdo minutë, orë e kaluar për policët e ngujuar, izoluar në kufi të veriut është rrezikim i shëndetit dhe jetës së tyre”, shkroi ai në Facebook.

“Qeveria duhet sa më parë të gjej zgjidhje për situatën e krijuar në veri të vendit. A ka kryeministër dhe sovranitet ky vend?”, pyeti ai në fund të postimit.

Latest Posts

Sondazhet: Mbështetja për Biden drejt rënies

Mbështetja për presidentit Joe Biden ka shënuar një rënie të vogël krahasuar me një muaj më parë, duke ju afruar nivelit më të ulët...

Berisha prezanton kandidatin për Burrelin: Bojkoti i zgjedhjeve vendore, gabim që nuk përsëritet

Kreu i “Foltores”, Sali Berisha edhe këtë të enjte ka vijuar prezantimin e kandidatëve të tij për zgjedhjet vendore të 14 majit. Këtë herë...

Irani dënon me vdekje pesë persona që thotë se punuan për Izraelin

Një gjykatë në qytetin veriperëndimor të Iranit, Urmia, ka dënuar me vdekje pesë persona – katër burra dhe një grua – të cilët...