Grubi takon u.d. Ambasadorin Gjerman Otto Graf: Ndryshimet kushtetuese këtë vit!

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi, ka pritur në takim ushtruesin e...

Kuvendi s’ka kuorum as sonte, dështon t’i miratojë marrëveshjet ndërkombëtare


S’ka kuorum as sonte, Kuvendi dështon t’i miratojë marrëveshjet ndërkombëtare.

Kuvendi i Kosovës në mungesë të kuorumit ka dështuar të miratojë katër marrëveshjet ndërkombëtare.

Në momentin e shqyrtimit të marrëveshjeve, në sallën plenare ishin vetëm 64 deputetë, teksa vetëm 60 prej tyre merrnin pjesë në votim.

Në anën tjetër, Kuvendi dështoi të miratojë edhe disa projektligje që ishin në rend të ditës.

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, në mungesë të kuorumit, e përfundoi seancën e kuvendit.

Seanca e radhës e Kuvendit pritet të mbahet në javën e tretë muajit janar të vitit 2023.

Ndryshe, edhe dje, nuk kishte kuorum për t’u votuar Projekligji për Strategjinë e Energjisë.

Latest Posts

Rikthimi i basteve online/ Fidel Ylli tregon detajet, si do procedohet në vazhdim dhe qëllimi i qeverisë

Rikthimi i basteve online është një ka temat që ka ngjallur mjaft debat në vendin tonë. Të shumtë janë ata që e kanë kritikuar...

Marrëveshja Kosovë – Serbi/ Franca e Gjermania bëjnë thirrje për zbatimin e saj

Ambasadori i Francës në Kosovë, Olivier Guerot, ka deklaruar se pret që Qeveria e Kosovës të nisë bisedimet për formimin e Asociacionit të komunave...