“Uragani” Ahmeti do t’i fryjë “të zjarrtit”

SHKRUAN: Ljubisha Nikollovski Përgenjështrim i opinionit është mendimi se të ashtuquajturit “të zjarrtit”, të pakënaqur me punën e Artan Grubit dhe Bujar Osmanit, luftojnë për...

Beqë Cufaj: Kush po thotë që Kosova s’po diskuton për Asociacionin


Ish-ambasadori Cufaj: Kush po thotë që Kosova s’po diskuton për Asociacionin.

Ish- ambasadori i Kosovës në Gjermani, Beqë Cufaj ka thënë se Asociacioni i Komunave me shumicë serbe është detyrim i Kosovës dhe sipas tij, ky detyrim duhet të përmbushet në bazë të vendimit të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës. Sipas Cufajt, Kosova tashmë po diskuton për Asociacionin.

Cufaj ka thënë se Qeveria e Kosovës duhet të koordinohet me partnerët ndërkombëtarë.

“Nëse Qeveria e Kosovës vepron kokë në vete pa koordinim me partnerët ndërkombëtarë atëherë jemi në një situatë kur kushtet do të jenë edhe më të vështira që do të na parashtrohen nga partnerët tanë”, është shpreh Cufaj.

Ai, po ashtu, ka deklaruar se se Kosova është duke zhvilluar bisedime për Asociacionin.

“Kush po thotë që Kosova s’po diskuton për Asociacionin. Me sa e di unë Kosova është duke biseduar për Asociacionin dhe Kosova bën mirë që është duke biseduar për asociacionin. Nëse do arrihet marrëveshje ose jo të shohim. Kujtoj se është jo relevante nëse do jetë pjesë e draft- marrëveshjes franko gjermane, sepse deshëm s’deshëm publikmet që dalin nga ajo letër duhet të përmbushën.”, ka thënë Cufaj për RTV 21.

Latest Posts

Nën betim, Boris Johnson mohon se ka gënjyer për festat në pandemi

Ish-kryeministri britanik, Boris Johnson, ka insistuar “me dorë në zemër” se nuk i ka gënjyer kurrë ligjvënësit për disa festa që janë mbajtur gjatë...

Pritshmëritë nga marrëveshja për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë – Serbi

Fundjavën që shkoi Kosova dhe Serbia u pajtuan në Ohër mbi zbatimin e një plani evropian për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre. E mirëpritur në...