“Uragani” Ahmeti do t’i fryjë “të zjarrtit”

SHKRUAN: Ljubisha Nikollovski Përgenjështrim i opinionit është mendimi se të ashtuquajturit “të zjarrtit”, të pakënaqur me punën e Artan Grubit dhe Bujar Osmanit, luftojnë për...

Bota kremton lindjen e Krishtit/ Ukraina feston nën sirenat e sulmeve

Festa e krishtlindjes eshte festuar në mbarë botën. Mesha e shenjte u mbajt edhe në Betlehem vendin e lindjes se jezu krishtit.

 

 

Patriarku i Jeruzalemit tha se në Tokën e Shenjtë ka shumë dhunë,porse  mesazhi i Krishtlindjes është ai I paqes dhe pajtimit dhe jo I ndarjes mes njerzve

 

 

Pas 3 vitesh izolim prej  COVID-19 besimtare te shumte u mblodhen ne sheshin ne qender te Betlehemit

 

 

Këto ishin krishtelindjet e para që Anglia i festoi pa praninë e Mbretëreshës Elisabeth 2 . Në kujtim të saj u mbajtën homazhe.

 

 

 

Por në  Ukrainë nuk u festua si vite me pare. Teksa  uroi me nje videomesazh qytetaret president i Ukrainës Volodmir  Zelensky u shpreh se festa e ketij viti ka një  shije te hidhur.

 

 

 

“Shtëpitë dhe rrugët tona nuk mund të jenë kaq të ndritshme. Këmbanat e Krishtlindjeve mund të bien me zë pak më të ultë dhe të shoqërohen me sirenat e sulmeve ajrore ose më keq, të shtëna me armë dhe shpërthime. Ky është dëshpërim. Humbje shprese. Humbje dashurie. Humbje e vetvetes.”

 

 

Krishtlindjet u festuan edhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikes.

 

 

 

Presidenti  Joe  Biden shpërndau në Tëitter një foto familjare nga momenti kur ndihmonte bashkëshorten Jill Biden, për dekorimin e bredhit.

 

 

 

 

 

Latest Posts

Irani dënon me vdekje pesë persona që thotë se punuan për Izraelin

Një gjykatë në qytetin veriperëndimor të Iranit, Urmia, ka dënuar me vdekje pesë persona – katër burra dhe një grua – të cilët...

Shpërndanin drogra të forta në Tiranë/ Gjykata lë në burg 10 personat e arrestuar  (EMRAT)

Gjykata penale la në burg 10 personat e arrestuar ditën e djeshme, pasi shpërndanin drogëra të forta në ambiente të ndryshme të Tiranës.   Në...

Ngjarja tragjike në Tuz/ Iliri vrau Sheilën 19-vjeçare në sy të familjes pasi ajo i tha se nuk e donte më

Në Gjykatën e Lartë në Podgoricë, Ilir Gjokaj ka rrëfyer vrasjen e nëntëmbëdhjetëvjeçares Sheila Bakia para shtëpisë së saj në Tuzi, ku ka plagosur...