Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

Panik në Bruksel, larje hesapesh mes bandave! Plagosen tre persona

Brukseli është tronditur sërish mbrëmjen e së mërkurës, ku si pasojë e të shtënave me armë kanë mbetur tre persona të plagosur.   Mediat belge...

Furtuna dimërore lë pas viktima, ndërsa vazhdon rrugëtimin përmes Shteteve të Bashkuara

Shumë amerikanë janë zgjuar mëngjesin e Krishtlindjes nën një mot tepër të ftohtë. Për disa, bora kishte arritur në lartësinë e dritares së shtëpive. Era e fortë dhe i ftohti i hidhur janë pasojë e një furtune dimërore që ka shkaktuar viktima e ka lënë pas një pjesë të madhe të vendit, të paralizuar.

 

 

Erëra të forta, borë e dendur dhe temperatura ngrice përfshinë mbarë Shtetet e Bashkuara. Në Kentucky u mbyll autostrada ndërshtetërore pasi mbi 700 makina mbetën të bllokuara. Në qytetin Buffalo, të Nju Jorkut, kushtet janë aq të rënduara sa mendohet që furtuna e borës është ndër më të këqijat në këtë zonë të mësuar me dimër të ashpër. Ndërsa bora e ngjeshur zuri rrugët, banorët braktisën makinat dhe aeroporti u mbyll për të paktën deri të hënën. Autoritetet kanë urdhëruar ndalimin e udhëtimit në rrugë dhe ekipet e emergjencave shpëtuan të paktën 50 persona që ishin bllokuar në makinat e tyre. “Nuk është diçka me të cilën krenohemi. Por në zonat më të prekura, nuk ka prezencë të shërbimeve të emergjencave”, tha Mark Poloncarz, drejtuesi i qarkut Eire, në shtetin Nju Jork.

 

 

Një nënë kërkoi ndihmë në Facebook, pasi ekipet e emergjencave nuk arrinin dot në shtëpinë e saj. Për shkak të ndërprerjes së energjisë, asaj iu desh të pomponte oksigjen për djalin e saj njëvjeçar që ndihmohej për frymëmarrjen nga një respirator. Ndërprerja e elektricitetit është bërë një problem në mbarë vendin. Në të paktën 13 shtete, kompanitë energjitike u kanë kërkuar klientëve të kursejnë energjinë. “Përpjekjet e konsumatorëve për të kursyer energjinë gjatë 24 orëve të ardhshme do të na ndihmojnë të shmangim ndërprerjet në furnizim”, u shpreh një zyrtar i kompanisë energjitike “PJM”.

 

 

Sipas Shërbimit Kombëtar të Motit, paralajmërimet për motin e keq dhe udhëzimet për masat që duhen marrë mbulojnë tashmë pjesën më të madhe të vendit. Madje as Florida, që zakonisht është zonë e ngrohtë, nuk arriti t’i shpëtonte të ftohtit dhe shatërvanët u gjendën të ngrirë në qytetin Pensacola. Stuhia masive ndërpreu edhe udhëtimet ajrore. Mbi 20% të fluturimeve u anulluan të premten dhe një pjesë e madhe e udhëtarëve nuk arritën në destinacionin e tyre për këtë sezon festash.

Latest Posts

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

Panik në Bruksel, larje hesapesh mes bandave! Plagosen tre persona

Brukseli është tronditur sërish mbrëmjen e së mërkurës, ku si pasojë e të shtënave me armë kanë mbetur tre persona të plagosur.   Mediat belge...

Mos i humbisni

Në tubimin e partisë së Daçiqit në Bllacë këndohet “Vuçiq o p****”

Një video nga Bllaca ku Vuçiqi fyhet rëndë tronditi koalicionin dhjetëvjeçar PPS-PSS, socialistët kërkojnë falje për videon dhe thonë se janë partner besnik. A...

Spasovski: Vanja ka vdekur nga plaga me armë zjarri, janë gjetur dy armë në afërsi të Shkupit

Ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski në një deklaratë të mbajtur mbrëmë në lidhje me pyetjen nëse Vanja, vajza 14-vjeçare, ka qenë e...

Moti i acartë shkakton 3 viktima në Gjermani

Prej disa ditësh Gjermani është “pushtuar” nga moti i acartë, dhe për pasojë tre persona kanë humbur jetën.   Gjithashtu prej 3 ditësh është i...

Frika nga një “Çernobil i ri”, ngrihet alarm për një rrjedhje në fabrikën e mbetje radioaktive

Sellafield, objekti bërthamor më i rrezikshëm i Evropës, ka një rrjedhje të përkeqësuar nga një kapanon i madh mbetjesh radioaktive që mund të rrezikojë...