“Uragani” Ahmeti do t’i fryjë “të zjarrtit”

SHKRUAN: Ljubisha Nikollovski Përgenjështrim i opinionit është mendimi se të ashtuquajturit “të zjarrtit”, të pakënaqur me punën e Artan Grubit dhe Bujar Osmanit, luftojnë për...

“A ka faj hajduti apo lopa”? Debat mes mjekut Alimehmeti dhe analistit

Mjeku Ilir Alimehmeti dhe analisti Plator Nesturi janë përplasur në studion e Quo Vadis, teksa flisnin për veprimet e mazhorancës dhe opozitës.

 

Alimehmeti, i cili është edhe anëtar i Këshillit Kombëtar të PD deklaroi se përveç opozitës apo institucioneve të drejtësisë, edhe qeveria që ka të gjitha pushtetet ka fajët e saj.

 

Por analisti ka qenë i mendimit që opozita duhet të veprojë për të kundërshtuar qeverinë.

 

Debati i plotë:

 

Alimehmeti-Opozita ka fajet e saj, SPAK ka të vetat etj. Po qeveria që i ka të gjitha pushtetet ndonjë faj e ka?

 

Nesturi-Ku fillon ndryshimi

 

Alimehmeti-Ai që kryen aktin, ka ndonjë faj apo ka faj vetëm ai që nuk e kundërshton aktin që kryen ky

 

Nesturi-Problemi i madh për mua është kjo gjë: Nëse nuk ka as trysninë më të vogël nga opozita. Ju po e bëni detyrën tuaj?

 

Alimehmeti-Pyetja ime është ai që bëri aktin, ai që vodhi lopën ka faj që vodhi lopën apo është vetëm faji i të zotit që nuk nuk e mbrojti lopën për t’ia vjedhur.

 

Nesturi-Pse e shikoni veten të shkëputur nga mazhoranca? Ju jeni pjesë e sistemit, pjesë e parlamentit, jeni pjesë e institucioneve

 

Alimehmeti-Ju po na thoni që ai që kreu aktin ka fajin e vet

 

Nesturi-Po padyshim more, për çfarë jeni atje ju

 

Alimehmeti-Ne jemi dakord që opozita duhet të bëjë punën e opozitës dhe qeveria duhet të bëjë punën e qeverisë

 

Nesturi-Pjesë e pushtetit është edhe opozita. Jeni bashkë. Ju jeni bashkëpunëtor në krim

 

Latest Posts

Irani dënon me vdekje pesë persona që thotë se punuan për Izraelin

Një gjykatë në qytetin veriperëndimor të Iranit, Urmia, ka dënuar me vdekje pesë persona – katër burra dhe një grua – të cilët...

Shpërndanin drogra të forta në Tiranë/ Gjykata lë në burg 10 personat e arrestuar  (EMRAT)

Gjykata penale la në burg 10 personat e arrestuar ditën e djeshme, pasi shpërndanin drogëra të forta në ambiente të ndryshme të Tiranës.   Në...

Ngjarja tragjike në Tuz/ Iliri vrau Sheilën 19-vjeçare në sy të familjes pasi ajo i tha se nuk e donte më

Në Gjykatën e Lartë në Podgoricë, Ilir Gjokaj ka rrëfyer vrasjen e nëntëmbëdhjetëvjeçares Sheila Bakia para shtëpisë së saj në Tuzi, ku ka plagosur...