Grubi: Ftoj edhe VMRO të kontribuoj në ndërtimin e Maqedonisë europiane

Në fjalimin e tij në foltoren e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka përmendur sërish rëndësinë e anëtarësimit të...

Stuhia “gjunjëzon” SHBA-të; deri tani 52 viktima nga moti i keq

Të paktën 51 persona kanë mbetur të vdekur për shkak të temperaturave të ulëta në shtetet e bashkuara ndërsa zona më e prekur është qyteti i Bufalos.

Ndërkohë, katër viktima janë shënuar në Kanada, ku një autobus rrëshqiti mbi rrugën e ngrirë.

Një përhapje e tillë e stuhisë nuk ishte regjistruara asnjëherë më parë në Amerikën e Veriut. Moti ekstrem, i cili në disa shtete shënon minus 45 gradë, ka prekur zona nga Liqenet e Mëdha pranë Kanadasë deri në Rio Grande përgjatë kufirit me Meksikën.

Shkollat dhe shume institucione te tjera janë mbyllur. Stuhia ka shkaktuar dëme të mëdha, por energjia elektrike është rikthyer në pjesën më të madhe të Shteteve të Bashkuara.

Banorët ende po përballen me një situatë shumë të vështirë, teksa autoritetet u kanë bërë thirrje të mos dalin nga banesat. Ndërkohë mbi 15 mijë fluturime janë anuluar gjatë ditëve të fundit.

Latest Posts

Vriten me thikë dy gra në një qendër myslimane në Portugali

I dyshuari për vrasjen me thikë të dy grave në një qendër myslimane ismailite në Lisbonë është qëlluar nga Policia portugeze.   Gratë ishin anëtare të...

Zenku – Aliu: Fronti pro-europian betonon bindjen e shumicës së shoqërisë për integrim në BE

“Ndikimi rus vërehet tek blloku politik maqedonas. VMRO-DPMNE dhe E majta dita ditës po izolohen. Informacionet flasin që ka deputetë nga VMRO-DPMNE me orientim...

Pas 3 muajsh konsultime/ Miratohet ligji për tatimin e profesioneve të lira

Pas 3 muajsh konsultime, projektligji për tatimin e profesioneve të lira u miratua në Komisionin e Ekonomisë, mes debatesh dhe kundërshtimesh nga ana e...