Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Kaosi në Kuvend, Salianji: Rama i vuri flakën parlamentit, po funksionojnë në kushtet e një junte

Pasi buxheti u votua nen për nen në 8 minuta, kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla mblli seancën plenare dhe tha se senca e radhës...

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

Bekteshi e mbanë fjalën: Nga janari çmime më të lira të energjisë elektrike

Ashtu edhe siç paralajmëroi javë më parë ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, nga 1 janari 2023 do të kemi çmime më të lira të energjisë elektrike për amvisëritë dhe konsumatorët e vegjël.

Në mes të krizës energjetike dhe ekonomike sigurisht se edhe ky Vendim si shumë masa të tjera do të jenë në të mirë të qytetarëve të vendit për ta përballuar sa më lehtë këtë sfidë.

Për dallim nga rajoni, të cilët kanë edhe reduktime të furnizimit me energji elektrike, qytetarët e RMV-së përveç furnizimit të rregullt dhe stabil me energji elektrike, prej janarit do të kenë edhe çmime më të lira të energjisë.

Ja postimi i plotë i ministrit Bekteshi:

“Nga 1 janari 2023 çmime më të lira të energjisë elektrike për amvisëritë dhe konsumatorët e vegjël.
Për amvisëritë çmimi i energjisë elektrike për bllokun e parë ulet për 4.11%.
Për bllokun e dytë ulet për 2.95%.
Çmimi i bllokut të tretë rritet me 0.85%.
Për bllokun e katërt çmimi i energjisë elektrike rritet me 7.65%.
Gjithsej 99.2% e familjeve në vend do të kenë ulje të çmimit të energjisë elektrike.
Çmimi total i energjisë elektrike për konsumatorët e vegjël nga data 01.01 ulet për me 20.15%
Ky çmim do të aplikohet për 70.000 kompani në vend.
Me këto vendime çmimi i transmetimit të energjisë elektrike ulet me 8.66%.
Çmimi i shpërndarjes është ulur me 19,54%”

Latest Posts

Kaosi në Kuvend, Salianji: Rama i vuri flakën parlamentit, po funksionojnë në kushtet e një junte

Pasi buxheti u votua nen për nen në 8 minuta, kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla mblli seancën plenare dhe tha se senca e radhës...

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

Mos i humbisni

Dosja e Prokurorisë: Liridona Ademaj u qëllua me armë nga afërsia

Detaje të reja po dalin rreth ngjarjes tragjike e cila ndodhi në orët e mbrëmjes së 29 nëntorit, datë kjo në të cilën u...

Në tubimin e partisë së Daçiqit në Bllacë këndohet “Vuçiq o p****”

Një video nga Bllaca ku Vuçiqi fyhet rëndë tronditi koalicionin dhjetëvjeçar PPS-PSS, socialistët kërkojnë falje për videon dhe thonë se janë partner besnik. A...

Spasovski: Vanja ka vdekur nga plaga me armë zjarri, janë gjetur dy armë në afërsi të Shkupit

Ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski në një deklaratë të mbajtur mbrëmë në lidhje me pyetjen nëse Vanja, vajza 14-vjeçare, ka qenë e...

Moti i acartë shkakton 3 viktima në Gjermani

Prej disa ditësh Gjermani është “pushtuar” nga moti i acartë, dhe për pasojë tre persona kanë humbur jetën.   Gjithashtu prej 3 ditësh është i...