Grubi takon u.d. Ambasadorin Gjerman Otto Graf: Ndryshimet kushtetuese këtë vit!

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi, ka pritur në takim ushtruesin e...

Një sihariq i madh në prag të vitit të ri për Shkurte Fejzën/ Shpallet qytetare nderi e Matit

Këngëtarja e njohur kosovare, Shkurte Fejza, ka ndarë një lajm të bukur për të që i erdhi pikërisht në prag të vitit të ri.

“Miq te dashur kam kenaqesine t’ju njoftoj se jam shpallur qytetare nderi e Matit. Per Matin dhe matjanet dhe historine e tyre te lavdishme nder shekuj kemi degjuar shume dhe jemi krenuar gjithmone.”, ka bërë të ditur lajmin përmes rrjetit të Facebookut, vetë këngëtarja.

Shkurte Fejza duket se është tepër e impresionuar jo vetëm nga vendimi, por dhe nga vlerat kulturore të  vetë trevës Matit!

“Ajo që më shumë na ka lënë mbresa, është arti muzikor i kësaj treve, i cili është aq i pasur dhe i larmishëm, e që përmbush fuqishëm mozaikun e kulturës sone. Unë jam rritur me këngën matjane dhe kam mësuar shume nga ajo por edhe e kam kënduar vazhdimisht gjate karrierës sime gati 50 vjeçare, prandaj jam akoma më e lumtur dhe e privilegjuar me titullin e akorduar nga Bashkia e Burrelit, që do ta mbaj dhe ruaj me shume respekt dhe dashuri. Faleminderit Kryetar i Bashkisë, Faleminderit Juve kuvendare dhe gjithë popullit matjan.”, ka shkruar këngëtarja, e cila ka postuar edhe fotot e vendimit të Bashkisë së Matit.

Latest Posts

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Si mbërritën deri tek akpadia penale ndaj ish-presidentit, prokurorët e Manhatanit?

Akuza penale e ngritur ndaj ish-Presidentit Donald Trump në Nju Jork, rrjedh nga një pagesë për të siguruar heshtjen e aktores së filmave pornografikë...