Grubi takon u.d. Ambasadorin Gjerman Otto Graf: Ndryshimet kushtetuese këtë vit!

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi, ka pritur në takim ushtruesin e...

Deputeti gjerman: Ka nevojë që BE t’i japë një sinjal të qartë Serbisë


Për zhvillimet e fundit në veri, ka reaguar edhe deputeti i Bundestagut gjerman, Christoph Ploss.

“Kërcënimet ushtarake të Serbisë dhe bllokimi i pikave kufitare janë të papranueshme. Ne kemi nevojë për një sinjal të qartë nga BE për qeverinë serbe”, ka shkruar ai në Twitter.

Sipas tij, duhet të ndalet menjëherë përshkallëzim.

Ndryshe, deputeti i Bundestagut gjerman, Christoph Ploss, di të më parë ka vizituar Kosovën.

Kurse ambasadori i Kosovës në Gjermani, Faruk Ajeti, ka falënderuar deputetin gjerman.

“BE-ja duhet t’ia bëjë të qartë Serbisë se e vetmja rrugë për në Evropë është njohja e Republikës së Kosovës”, ka shkruar ai në Twitter.

Latest Posts

Rikthimi i basteve online/ Fidel Ylli tregon detajet, si do procedohet në vazhdim dhe qëllimi i qeverisë

Rikthimi i basteve online është një ka temat që ka ngjallur mjaft debat në vendin tonë. Të shumtë janë ata që e kanë kritikuar...

Marrëveshja Kosovë – Serbi/ Franca e Gjermania bëjnë thirrje për zbatimin e saj

Ambasadori i Francës në Kosovë, Olivier Guerot, ka deklaruar se pret që Qeveria e Kosovës të nisë bisedimet për formimin e Asociacionit të komunave...