“Uragani” Ahmeti do t’i fryjë “të zjarrtit”

SHKRUAN: Ljubisha Nikollovski Përgenjështrim i opinionit është mendimi se të ashtuquajturit “të zjarrtit”, të pakënaqur me punën e Artan Grubit dhe Bujar Osmanit, luftojnë për...

Panariti: Rruga e Shqipërisë dhe Maqedonisë drejt BE-së, nën trysninë e gjeopolitikës!

Në Maqedoninë e Veriut spektri politik është i ndarë në dy blloqe, në atë pro evropian dhe pro ruse. Ish-shefi i diplomacisë së Republikës së Shqipërisë, Edmond Panariti, në një prononcim për Indeks.mk thotë se ajo që po ndodh në planin politik në Maqedoninë e Veriut është pasqyrë e efektit “sandwich” të rajonit midis lindjes dhe perëndimit.

“Ajo që po ndodh në planin politik në Maqedoninë e Veriut është pasqyrë e efektit “sandwich” të rajonit midis lindjes dhe perëndimit. Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut, janë anëtare të NATO-s dhe rruga e tyre është e shtruar edhe drejt integrimit Evropian. Por lëvizja e dy pllakave tektonike lindje perëndim, e nxitur edhe nga lufta në Ukrainë dhe tensionet në Veriun e Kosovës, kanë pikën e tyre të fërkimit dhe të çlirimit të nxehtësisë në Ballkanin Perëndimor. Edhe nisma paralele e Ballkanit të hapur, me Procesin e Berlinit duhet parë në këtë kënd vështrimi”, deklaroi Panariti për Indeks.mk

Latest Posts

Irani dënon me vdekje pesë persona që thotë se punuan për Izraelin

Një gjykatë në qytetin veriperëndimor të Iranit, Urmia, ka dënuar me vdekje pesë persona – katër burra dhe një grua – të cilët...

Shpërndanin drogra të forta në Tiranë/ Gjykata lë në burg 10 personat e arrestuar  (EMRAT)

Gjykata penale la në burg 10 personat e arrestuar ditën e djeshme, pasi shpërndanin drogëra të forta në ambiente të ndryshme të Tiranës.   Në...

Ngjarja tragjike në Tuz/ Iliri vrau Sheilën 19-vjeçare në sy të familjes pasi ajo i tha se nuk e donte më

Në Gjykatën e Lartë në Podgoricë, Ilir Gjokaj ka rrëfyer vrasjen e nëntëmbëdhjetëvjeçares Sheila Bakia para shtëpisë së saj në Tuzi, ku ka plagosur...