Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Kaosi në Kuvend, Salianji: Rama i vuri flakën parlamentit, po funksionojnë në kushtet e një junte

Pasi buxheti u votua nen për nen në 8 minuta, kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla mblli seancën plenare dhe tha se senca e radhës...

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

Xhezairi: Çdokush që i afrohet Levicës, largohet nga shqiptarët dhe ndërkombëtarët

Çdo shmangie e forcave serioze politike të vendit nga kursi i integrimit euro-atlantik do të ishte me pasoja të rënda për vendin, vlerëson Seladin Xhezairi nga Instituti Ballkanik për Bashkëpunim Rajonal (BIRC).

Sipas tij, një devijim i këtillë do të zhbënte gjithë investimin integrues prej dekadash si të partive maqedonase, ashtu dhe atyre shqiptare.

“Nuk kam dyshim se çfarëdo anashkalimi i vlerave evropiane apo injorim i rekomandimeve që vijnë nga Brukseli dhe Uashingtoni, do të sanksionohej me ashpërsinë çfarë po e përjetojnë disa protagonistë të jetës politike edhe në fqinjësinë tonë. Në gjykimin tim, përveç të ashtuquajturës “Levica”, parti kjo maqedonase, në vija të trasha të gjitha forcat politike janë për integrim në familjen e madhe evropiane. ‘Rrëshqitjet’ e herëpashershme të së djathtës duhet parë më shumë nga këndi i përpjekjeve për të arkëtuar sa më shumë vota në zgjedhjet e radhës, sesa si rezultat i ndikimit malinj nga jashtë. Për më tepër, le të kujtojmë përvojën me përpjekjen e dështuar të VMRO-DPMNE-së që iu bashkëngjitën edhe opozitarët shqiptarë për rrëzimin e qeverisë aktuale, pikërisht për shkak të pjesëmarrjes së Levicës, apo edhe hyrjen e Besës në koalicion me LSDM-në, në zgjedhjet e fundit parlamentare”, deklaroi Xhezairi për Indeks.mk

Duke folur për kushtëzimin e ndryshimeve kushtetuese nga Lëvizja BESA me zgjedhje të parakohshme parlamentare, Xhezairi thotë se koalicioni aktual qeveritar ka prioritet miratimin e ndryshimeve kushtetuese.

“Ky koalicion qeverisës nuk do të shkojë në zgjedhje të parakohshme pa ndryshimin e Kushtetutës, respektivisht pa përfshirjen e bullgarëve në të. Sa iu përket ‘koketimeve’, do duhet pritur edhe pak. Në fakt, mendoj se edhe VMRO-DPMNE-ja, edhe LSDM-ja nuk do të zyrtarizonin ndonjë koalicion parazgjedhor me “Levicën” për shkak se janë të vetëdijshëm se do të humbasin kredibilitetin karshi faktorit ndërkombëtar, nga njëra anë, por edhe për shkak se një krushqi e tillë politike me automatizëm do t’ua mbyllte derën forcave politike shqiptare”, nënvizoi Seladin Xhezairi nga Instituti Ballkanik për Bashkëpunim Rajonal (BIRC).

Ai potencon se më fillim të vitit të ardhshëm do të jemi dëshmitarë të rreshtimeve, në dy blloqe, etnikisht të përziera, të cilat do të luftojnë për ta bërë sa më të kapshëm ofertën për qytetarët, e sidomos në mesin e atyre të papërcaktuarve, vota e të cilëve ka për të qenë përcaktuese.

Latest Posts

Kaosi në Kuvend, Salianji: Rama i vuri flakën parlamentit, po funksionojnë në kushtet e një junte

Pasi buxheti u votua nen për nen në 8 minuta, kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla mblli seancën plenare dhe tha se senca e radhës...

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

Mos i humbisni

Dosja e Prokurorisë: Liridona Ademaj u qëllua me armë nga afërsia

Detaje të reja po dalin rreth ngjarjes tragjike e cila ndodhi në orët e mbrëmjes së 29 nëntorit, datë kjo në të cilën u...

Në tubimin e partisë së Daçiqit në Bllacë këndohet “Vuçiq o p****”

Një video nga Bllaca ku Vuçiqi fyhet rëndë tronditi koalicionin dhjetëvjeçar PPS-PSS, socialistët kërkojnë falje për videon dhe thonë se janë partner besnik. A...

Spasovski: Vanja ka vdekur nga plaga me armë zjarri, janë gjetur dy armë në afërsi të Shkupit

Ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski në një deklaratë të mbajtur mbrëmë në lidhje me pyetjen nëse Vanja, vajza 14-vjeçare, ka qenë e...

Moti i acartë shkakton 3 viktima në Gjermani

Prej disa ditësh Gjermani është “pushtuar” nga moti i acartë, dhe për pasojë tre persona kanë humbur jetën.   Gjithashtu prej 3 ditësh është i...