Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Lëshohen 54 satelitët e parë të gjeneratës së re ”Starlink”

Janë lëshuar 54 satelitët e parë të gjeneratës së re ”Starlink” duke pasuruar konstelacionin SpaceX për internetin global.

 

 

Nisja u zhvillua nga platforma 40 e bazës në Cape Canaveral (Florida).

 

 

Është nisja e 60-të e vitit 2022 për kompaninë e Elon Musk, me një tjetër që pritet më vonë këtë vit.

 

 

Satelitët e gjeneratës së re Starlink janë të parët operacionalë në një orbitë të re, 530 kilometra nga Toka.

 

 

SpaceX deri më tani ka marrë dritën jeshile nga Komisioni Federal i Komunikimeve i SHBA-së për të nisur 7 500 Starlinks të rinj, nga 29 988 të planifikuara.

Latest Posts

Grubi priti në takim Xhaçkën: Integrimi në BE interes i shtetit dhe qytetarëve

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi priti në takim ministren për Europë...

Gjermania i dorëzon Ukrainës 18 tanke Leopard 2

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë marrë 18 tanke moderne luftarake Leopard 2A6 nga Gjermania, konfirmoi të hënën kancelari Olaf Scholz gjatë një konference...

Ministrja gjermane: Duhet të nisë rindërtimi i Ukrainës

Ministrja gjermane për Zhvillim, Svenja Schulze, ka thënë se duhet të nisin përgatitjet për rindërtim të Ukrainës dhe riparim të dëmeve të luftës.   Ajo i...