Bekteshi – Shaqiri: Më ndryshimet kushtetuese do të ndryshohet dhe e ardhmja e vendit

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti sonte ka vazhduar takimin me qytetarët e komunës së Jegunovcës. Para të pranishmëve krahas kryetarit Ahmeti, fjalim rasti kanë...

Ndërron jetë ish-kreu i Kishës Katolike, Papa Benedikti XVI

Ish-kreu i Kishës Katolike, Papa Benedikti XVI ka vdekur në Vatikan në moshën 95-vjeçare. Ai ishte larguar nga drejtimi i kishës pothuajse një dekadë më parë për shkak të problemeve shëndetësore.

 

Benedikti XVI udhëhoqi Kishën Katolike për pothuajse tetë vjet, deri më 2013, kur u bë Papa i parë që dha dorëheqje që nga viti 1415, kur ishte dorëhequr Gregori XII.

 

Benedikti i kaloi vitet e tij të fundit në Manastirin Mater Ecclesiae, në Vatikan.

 

Pasardhësi i tij, Papa Françsku e kishte vizituar shpesh atë në rezidencën e tij.

 

Vatikani, përmes një deklarate tha: “Me pikëllim ju njoftojmë se Papa Emertius, Benedikti XVI vdiq sot në orën 09:34 në Manastirin Mater Ecclesia në Vatikan. Detajet e tjera do të bëhen publike më vonë”.

 

Edhe pse ish-kreu i Kishës Katolike që një kohë nuk gëzonte shëndet të mirë, Vatikani tha se gjendja e tij shëndetësore ishte përkeqësuar për shkak të moshës së shtyrë.

 

Të mërkurën, Papa Françesku, gjatë meshës në Vatikan, kërkoi që “të bëjmë një lutje të posaçme për Papën Emeritus Benedikt”, që tha se ishte shumë i sëmurë.

 

I lindur në Gjermani me emrin Joseph Ratzinger, Benedikti më 2005, në moshën 78-vjeçare u bë papa më i vjetër që u zgjodh në krye të Vatikanit.

 

Shumicën e kohës sa ishte në udhëheqje, Kisha Katolike u përball me pretendime ligjore dhe raporte zyrtare për abuzimin e fëmijëve për dekada me radhë nga priftërinjtë.

 

Më herët gjatë këtij viti, Benedikti pranoi se kishte bërë gabime gjatë trajtimit të rasteve të abuzimit kur ai ishte kryepeshkop i Mynihut gjatë viteve 1977-1982./rel

Latest Posts

Arrestohet Alda Klosi, ish-zyrtarja e lartë së cilës pastruesja i vodhi qindra mijëra euro

Arrestohet nga policia nga Tirana Alda Klosi, ish-drejtoresha e koncesioneve në Ministrinë e Ekonomisë. Ish-zyrtarja e lartë, e cila ka qene edhe shefe kabineti...

Scholz: Qeveria gjermane do të vazhdojë të punojë ngushtë me Melonin

Qeveria gjermane dëshiron të vazhdojë bashkëpunimin e saj të ngushtë me udhëheqjen e re italiane nën kryeministren e djathtë Giorgia Meloni, deklaroi kancelari...

BE përgatit më shumë sanksione ndaj Rusisë; Kremlini, gati për sulm

Bashkimi Evropian do të prezantojë paketën e tij të 10-të të sanksioneve kundër Rusisë më 24 shkurt, për të shënuar përvjetorin e agresionit të...