“Uragani” Ahmeti do t’i fryjë “të zjarrtit”

SHKRUAN: Ljubisha Nikollovski Përgenjështrim i opinionit është mendimi se të ashtuquajturit “të zjarrtit”, të pakënaqur me punën e Artan Grubit dhe Bujar Osmanit, luftojnë për...

Dhjetra trupa ruse vriten në një nga goditjet më vdekjeprurëse të luftës

Rusia pranoi të hënën se dhjetëra trupa të saj u vranë në një nga sulmet më vdekjeprurëse të luftës në Ukrainë, duke bërë që zëra nacionalistë të kërkojnë që të ndëshkohen komandantët për strehimin e ushtarëve pranë një depoje municionesh.

 

 

Ministria ruse e mbrojtjes tha se 63 ushtarë kishin vdekur në shpërthimin që shkatërroi një kazermë të përkohshme në një ish-kolegj profesional në Makiivka.

 

 

Ministria tha se objekti ishte goditur nga katër raketa të lëshuara nga raketahedhësit HIMARS të prodhuara në SHBA dhe shtoi se dy raketa ishin rrëzuar. Kievi tha se numri i të vdekurve rusë ishte në qindra, megjithëse zyrtarët pro-rusë e quajtën këtë shifër një ekzagjerim.

 

 

Blogerët ushtarakë rusë, shumë prej të cilëve kanë qindra mijëra ndjekës, thanë se shpërthimi masiv ishte rezultat i ruajtjes së municioneve në të njëjtën ndërtesë me një kazermë, pavarësisht se komandantët e dinin se ishte brenda rrezes së raketave ukrainase.

Latest Posts

Nga emigrantët e paligjshëm tek siguria kibernetike, zbardhet takimi Rama-Sunak

Takimi mes kryeministrit Edi Rama dhe homologut të tij britanik, Rishi Sunak është zbardhur përmes një deklarate të përbashkët për mediat.   Në deklaratën e publikuar...

Sondazhet: Mbështetja për Biden drejt rënies

Mbështetja për presidentit Joe Biden ka shënuar një rënie të vogël krahasuar me një muaj më parë, duke ju afruar nivelit më të ulët...