Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Von Der Leyen: BE-ja qëndron pranë Ukrainës “për aq kohë sa duhet”

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen më 2 janar përsëriti mbështetjen e theksuar të Bashkimit Evropian për ukrainasit “për aq kohë sa duhet” për të penguar pushtimin 10-mujor të Rusisë. Ajo bëri të ditur se e ka pasur telefonatën e parë për këtë vit me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky. “Unë i kam përcjellë popullit ukrainas mbështetjen time me gjithë zemër dhe urimet më të mira për vitin 2023”, shkroi von der Leyen në Twitter. “BE qëndron pranë jush për aq kohë sa duhet”, shtoi ajo.

 

 

 

Ajo përmendi gjithashtu “ndihmë të fortë financiare” të vazhdueshme për Ukrainën dhe tha se shpërndarja e një pakete mbështetjeje prej 18 miliardë euro do të fillojë “së shpejti”. Në një deklaratë pas thirrjes, Zelenskiy tha se Ukraina po priste të merrte këstin e parë më 2023 të ndihmës makrofinanciare të BE-së këtë muaj. “Ne ndiejmë mbështetje dhe do të fitojmë së bashku”, shkroi ai në Twitter. Von der Leyen ka bërë vizita të shumta në Kiev që kur dhjetëra mijëra trupa ruse u derdhën përtej kufirit ukrainas nga Rusia dhe Bjellorusia në fund të shkurtit në pushtimin më të madh në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore.

 

 

 

Sulmi ka hasur në mbrojtjen e vendosur ukrainase të territorit të saj dhe sanksione të pashembullta ndërkombëtare ndaj Moskës.“Ne mbështesim luftën tuaj heroike”, shkroi von der Leyen, duke e përshkruar atë si një “luftë për liri dhe kundër agresionit brutal”. Ajo tha gjithashtu se përpjekjet humanitare këtë dimër do të përfshijnë “gjeneratorë, llamba, strehimore, [dhe] autobusë shkollorë”.Von der Leyen tha se mezi pret të takohet sërish me Zelenskyn “në Ukrainë së shpejti”.

Latest Posts

Grubi priti në takim Xhaçkën: Integrimi në BE interes i shtetit dhe qytetarëve

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi priti në takim ministren për Europë...

Gjermania i dorëzon Ukrainës 18 tanke Leopard 2

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë marrë 18 tanke moderne luftarake Leopard 2A6 nga Gjermania, konfirmoi të hënën kancelari Olaf Scholz gjatë një konference...

Ministrja gjermane: Duhet të nisë rindërtimi i Ukrainës

Ministrja gjermane për Zhvillim, Svenja Schulze, ka thënë se duhet të nisin përgatitjet për rindërtim të Ukrainës dhe riparim të dëmeve të luftës.   Ajo i...