Grubi: Ftoj edhe VMRO të kontribuoj në ndërtimin e Maqedonisë europiane

Në fjalimin e tij në foltoren e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka përmendur sërish rëndësinë e anëtarësimit të...

Sulm në burgun e Meksikës, 14 të vdekur, dhjetëra arratisen

Të paktën 14 persona dhe dhjetëra të burgosur janë arratisur nga një burg në Meksikën veriore pasi persona të armatosur, të dyshuar si anëtarë të një karteli droge, hapën zjarr në objekt. Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të shtetit Chihuahua tha në një deklaratë se 10 roje sigurie dhe katër të burgosur u vranë dhe 13 të tjerë u plagosën. Incidenti filloi rreth orës 7 të mëngjesit të dielën kur persona të armatosur me automjete të blinduara mbërritën në burg dhe hapën zjarr ndaj personelit të sigurisë.

 

 

 

Autoritetet thanë se të burgosurit përfituan nga situata dhe 24 të burgosur u arratisën. Jashtë u mblodhën të afërmit, duke u përqafuar dhe duke qarë duke pritur lajmin. Një grua tha se sulmuesit ishin të veshur me të zeza, ishin më të armatosur se policia dhe po qëllonin në çdo automjet që kalonte. Nuk dihet se kush qëndron pas sulmit.

 

 

Ciudad Juarez, pikërisht përtej kufirit SHBA-Meksikë nga El Paso, Teksas, është një nga qytetet më vdekjeprurëse të Meksikës dhe një epiqendër e dhunës së karteleve të drogës. Kartelet rivale Juarez dhe Sinaloa kanë luftuar një luftë të përgjakshme në terren në rajon mbi rrugët fitimprurëse të kontrabandës dhe për territorin e trafikut të drogës në qytet.

 

 

 

Dhuna e së dielës nuk ishte hera e parë që shpërtheu dhuna në burg. Gushtin e kaluar, qindra trupa meksikane u dërguan atje pasi një përleshje midis dy karteleve shkaktoi një trazirë dhe shkëmbim zjarri që vrau 11 persona. /kosovapress

Latest Posts

Zenku – Aliu: Fronti pro-europian betonon bindjen e shumicës së shoqërisë për integrim në BE

“Ndikimi rus vërehet tek blloku politik maqedonas. VMRO-DPMNE dhe E majta dita ditës po izolohen. Informacionet flasin që ka deputetë nga VMRO-DPMNE me orientim...

Pas 3 muajsh konsultime/ Miratohet ligji për tatimin e profesioneve të lira

Pas 3 muajsh konsultime, projektligji për tatimin e profesioneve të lira u miratua në Komisionin e Ekonomisë, mes debatesh dhe kundërshtimesh nga ana e...

Grubi: Ftoj edhe VMRO të kontribuoj në ndërtimin e Maqedonisë europiane

Në fjalimin e tij në foltoren e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka përmendur sërish rëndësinë e anëtarësimit të...