Ky ishte reagimi i Messit kur u provokua me fanellë të Ronaldos

Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo janë rivalët më të mëdhenj të futbollit tash e gati dy dekada. Duke e pasur parasysh këtë fakt, disa tifozë...

TË FUNDIT

Mariçiq: Nacionalizmi së bashku me dezinformatat janë sëmundjet më të rënda të demokracisë

Maqedonia e Veriut është projektuar të jetë model i suksesshëm multietnik. Prandaj është e rëndësishme që atë model ta mbrojmë në mënyrë të duhur,...

MASH: Bashkësia ndërkombëtar me mbështetjen t në përpjekjet për të mundësuar të drejtën për gjuhën amtare të çdo fëmije

Ministria e Arsimit dhe Shkencës dhe Bashkësia Ndërkombëtare kanë qëndrim identik kur bëhet fjalë për mundësimin e të drejtës për arsimim në gjuhën amtare...

Zbulohet pasuria/ Komuna e zhytur në borxhe, qyteti në gjendje katastrofike, por Bilall Kasami është milioner (Dokument)

Kryetari i Komunës së Tetovës dhe kryetar aktual i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në Komisionin Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit (KSHPK) ka paraqitur pasuri...

Rexhepi: Ministria e Transportit dhe Lidhjeve sot lëshoi leje për ndërtimin e qarkores në Tetovë

Zëvendësministri i Transportit dhe Lidhjeve, Bekim Rexhepi ka informuar në faqen e tij zyrtare në Facebook se sot është lëshuar leja përkatëse për ndërtimin...

Analistët: Inkuadrimi në BE, shpëtim nga ndikimi rus

Forcat pro ruse në Maqedoninë e Veriut vazhdimisht kanë ushtruar ndikimin e tyre përmes propagandës duke dashur që ta dezorientojnë opinionin, thonë për Indeks.mk njohës të zhvillimeve politike në vend.

Sipas tyre, në këtë mes fajin e ka edhe pushteti, i cili ka lejuar paratë ruse të përfundojnë në konto të atyre që propagandojnë për politikat pro ruse dhe anti evropiane.

Berat Azizi
Berat Azizi

“Pavarësisht kësaj propaganda pro ruse, vendi nuk mund ta ndryshojë kursin evropian pasi tashmë jemi pjesë e NATO-s, por ne nuk duhet të lejojmë që propaganda pro ruse të zgjerojë ndikimin e saj dhe pikërisht këtu autoritete e vendit duhet të ndërhyjnë përmes metodave të tyre që për momentin duken të pafuqishme. Favorizimi i elementeve pro rus nga vetë pushteti ka shtuar skepticizmin e qytetarëve në këtë drejtim të cilët mendojnë se vetë qeveria nuk është e vendosur sa duhet të luftojë elementet pro ruse në vend. Besoj se qytetarët e kanë të qartë se vetëm inkuadrimi në Bashkimin Evropian do të na shpëtojë jo vetëm nga ndikimet pro ruse, por edhe nga kolapsi ekonomik dhe nga kriza energjetike”, deklaroi analisti politik Berat Azizi për Indeks.mk

Duke folur ndryshimet kushtetuese, ai thotë se Qeveria ndodhet para një sfide të vështirë, e jo qytetarët të cilët tashme janë treguar shumë pro evropianë.

“Nëse nuk miratohen ndryshimet kushtetuese në Maqedoninë e Veriut do të kemi krizë politike, por e përjashtoj skenarin malazez për shkak të shumë rrethanave që janë krejtësisht më ndryshe nga ato në Malin e Zi. Skenari malazez në një shoqëri shumë etnike me orientime shumicë por evropiane është i parealizueshëm, për arsye se varshmëria ekonomike jo vetëm e vendit por edhe e qytetarëve është nga BE-ja. Mendoj se elementi ekonomik vjen në shprehje më shumë se ai politik dhe këtë e them në kohën kur ne jemi para një krize ekonomike dhe energjetike. Tjetër gjë është propaganda politike që bëhet nga partitë në emër të integrimit dhe bisedimeve për BE, e jo lufta kundër krimit dhe korrupsionit e cila do të bashkonte qytetarët rreth një synimi”, nënvizoi ai.

Muhamed Halili
Muhamed Halili

Në anën tjetër, ish-ambasadori Muhamed Halili nuk beson se do të bëhen ndryshimet kushtetuese nga kjo shumicë parlamentare.

“Nuk besoj se mund të këtë ndryshme kushtetuese para zgjedhjeve sepse partitë politike nuk do ta lejojnë këtë. Nuk besoj kjo të ndodhë në mandatin e LSDM-së. Nuk besoj që VMRO-DPMNE-në do ta luajë rolin e duartrokitësit në këtë proces pa pasur leverdi partiake”, deklaroi Halili për Indeks.mk

Latest Posts

Mariçiq: Nacionalizmi së bashku me dezinformatat janë sëmundjet më të rënda të demokracisë

Maqedonia e Veriut është projektuar të jetë model i suksesshëm multietnik. Prandaj është e rëndësishme që atë model ta mbrojmë në mënyrë të duhur,...

MASH: Bashkësia ndërkombëtar me mbështetjen t në përpjekjet për të mundësuar të drejtën për gjuhën amtare të çdo fëmije

Ministria e Arsimit dhe Shkencës dhe Bashkësia Ndërkombëtare kanë qëndrim identik kur bëhet fjalë për mundësimin e të drejtës për arsimim në gjuhën amtare...

Zbulohet pasuria/ Komuna e zhytur në borxhe, qyteti në gjendje katastrofike, por Bilall Kasami është milioner (Dokument)

Kryetari i Komunës së Tetovës dhe kryetar aktual i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në Komisionin Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit (KSHPK) ka paraqitur pasuri...

Rexhepi: Ministria e Transportit dhe Lidhjeve sot lëshoi leje për ndërtimin e qarkores në Tetovë

Zëvendësministri i Transportit dhe Lidhjeve, Bekim Rexhepi ka informuar në faqen e tij zyrtare në Facebook se sot është lëshuar leja përkatëse për ndërtimin...

Mos i humbisni

Miratohet marrëveshja për projektim të rrugës Tetovë – Prizren/ Grubi: Vazhdojmë punën në drejtim të përforcimit të lidhjeve tona kombëtare

Në seancën e sotme qeveritare është miratuar marrëveshja për projektimin e rrugës Tetovë-Prizren, lajmin e ka bërë të ditur zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi. Grubi...

Besimi: Nuk mendoj për kryeministër të Qeverisë teknike, në BDI ka mjaft zgjidhje kadrovike të cilët mund ta bëjnë atë

Ministri i Financave dhe anëtar i kryesisë së lartë të BDI-së, Fatmir Besimi theksoi se nuk mendon për kryeministër të Qeverisë teknike. Ai potencoi...

Grubi: Duke shërbyer ndaj idealeve përparimtare të vendit, nderojmë kombin dhe flamurin shqiptarë

Nën përkujdesjen e kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti u mbajt sot në Filharmoninë e Maqedonisë së Veriut Akademi Solemne me rastin...

Izraeli e konfirmon: Hamasi liroi 12 pengje, mes tyre 10 gra

Ministria e Mbrojtjes izraelite ka konfirmuar lirimin e 12 pengjeve të Hamasit, mes të cilëve 10 gra izraelite. Pengjet e liruara i janë...

NATO dhe BE zotohen për ruajtjen e qëndrueshmërisë në Ballkanin Perëndimor

Ministrat e Jashtëm të NATO-s, po diskutojnë tensionet në Ballkanin Perëndimor, mes thirrjeve për shtimin e pranisë ushtarake të aleancës për shkak të shqetësimeve...