Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Kievi refuzon thirrjen e Kishës Ortodokse Ruse për armëpushim

Ukraina ka refuzuar apelin e Kirillit, patriarkut të Kishës Ortodokse Ruse, për një armëpushim mes rusëve dhe ukrainasve për Krishtlindjet ortodokse.

 

 

“Është një kurth cinik dhe një element propagandistik”, shkroi në Twitter këshilltari presidencial Mykhailo Podolyak.

 

 

‘’Kisha Ortodokse Ruse vepron si një propagandiste lufte”, shkroi ai.

 

 

Podolyak akuzoi patriarkun e Moskës për thirrje për gjenocid ndaj ukrainasve. Të premten dhe të shtunën, Kirill u bëri thirrje të dyja palëve të mbajnë një armëpushim në atë që ai e quajti një “konflikt të brendshëm”.

 

 

Sipas kalendarit të Kishës Ortodokse të ndjekur në Ukrainë dhe Rusi, e premtja është në prag të Krishtlindjeve dhe e shtuna është dita e Krishtlindjes.

 

 

Rusia, e cila sulmoi shtetin fqinj në fund të shkurtit dhe aneksoi gadishullin e Krimesë në vitin 2014, tani pushton rreth 18% të territorit të Ukrainës.

Latest Posts

Grubi priti në takim Xhaçkën: Integrimi në BE interes i shtetit dhe qytetarëve

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi priti në takim ministren për Europë...

Gjermania i dorëzon Ukrainës 18 tanke Leopard 2

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë marrë 18 tanke moderne luftarake Leopard 2A6 nga Gjermania, konfirmoi të hënën kancelari Olaf Scholz gjatë një konference...

Ministrja gjermane: Duhet të nisë rindërtimi i Ukrainës

Ministrja gjermane për Zhvillim, Svenja Schulze, ka thënë se duhet të nisin përgatitjet për rindërtim të Ukrainës dhe riparim të dëmeve të luftës.   Ajo i...