Afrim Gashi rikthehet në përqafim të Mickoskit dhe VMRO DPMNE

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski dhe ai i Alternativës, Afrim Gashi janë parë mbrëmjen e sotme në Kuvend. Gjatë daljes nga Kuvendi, kreu i...

Gjermani, arrestohen 2 persona nën dyshimet për sulm me lëndë kimike

Autoritetet gjermane njoftuan të dielën arrestimin e një 32-vjeçari shtetas iranian nën dyshimet se po planifikonte një sulm me lëndë kimike tejet të rrezikshme për jetën.

 

Policia dhe prokurorët bënë gjithashtu të ditur se gjatë natës ishte arrestuar edhe një tjetër persona, në qytetin Castrop-Rauxel, në veriperëndim të Dortmundit.

 

Në një deklaratë të përbashkët autoritetet thanë se 32 vjeçari dyshohet se kishte planifikuar një sulm të madh, të motivuar nga ekstremizmi islamik, për të cilin dyshohet se do të përdorte lëndë kimike të rrezikshme si cianid dhe ricin.

 

Agjencia gjermane e lajmeve dpa njoftoi se specialistë të veshur me kostume të posaçme, që garantojnë mbrotje nga agjentë kimikë, morën prova nga shtëpia e shtetasit iranian.

 

Sipas gazetës Bild autoritetet gjermane kishin marrë informacione nga një agjenci aleate e zbulimit rreth planeve për një sulm të dyshuar me lëndë kimike.

 

Televizioni gjerman RTL transmetoi pamjet e dy personave duke u arrestuar, fytyrat e të cilëve ishin mbuluar./voa

Latest Posts

Shtëpia e Bardhë: Balona kineze përgjimi kanë fluturuar mbi pesë kontinente

Në të shkuarën katër balona spiune kineze kanë fluturuar mbi Shtetet e Bashkuara mbi vendndodhje që konsideroheshin “me interes për kinezët”, tha Pentagoni të...

Pas vizitës në Londër/ Zelensky mbërrin në Paris. Darkë pune me Macron e Scholz

Presidenti francez Emmanuel Macron ka mirëpritur mbrëmjen e kësaj të mërkure, presidentin ukrainas Volodymir Zelensky dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz, për një darkë...