Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

Panik në Bruksel, larje hesapesh mes bandave! Plagosen tre persona

Brukseli është tronditur sërish mbrëmjen e së mërkurës, ku si pasojë e të shtënave me armë kanë mbetur tre persona të plagosur.   Mediat belge...

Kaos nga protestat në Brazil; mbështetësit e Bolsonaros pushtojnë institucionet

Kaosi ka mbërthyer Brazilin. Mbështetësit e ish-presidentit të ekstremit të djathtë Jair Bolsonaro, pushtuan të dielën Gjykatën e Lartë, ndërtesën e Kongresit dhe rrethuan pallatin presidencial në Brasilia, për të kundërshtuar rezultatin e zgjedhjeve të humbura.

 

Protestuesit të cilët ishin me mijëra hynë në ndërtesën e Kongresit dhe Gjykatës së Lartë duke shkatërruar çdo gjë që gjendej brenda tyre. Imazhet i ngjanin pamjeve të 6 janarit 2021 kur mbështetësit e Donal Trump pushtuan Kapitolin.

 

Mbështetësit e Bolsonaros kundërshtojnë rezultatin e zgjedhjeve të 30 tetorit, gjatë të cilave Luiz Inacio Lula da Silva u shpall president. Ish-kreu i shtetit e ka vënë në dyshim në mënyrë të vazhdueshme rezultatin e zgjedhjeve, por pa ofruar prova.

 

Gjykata e Lartë e Brazilit rrëzoi pretendimet e Bolsonaros për manipulim duke thënë se nuk ka asnjë provë. Bolsonaro u largua për në Shtetet e Bashkuara 48 orë para se të përfundonte mandati i tij duke mos njohur kështu rezultatin.

 

Në një konferencë shtypi nga shteti Sao Paulo, presidenti Da Lula lexoi një dekret që kërkonte nga qeveria federale të marrë kontrollin e sigurisë. Ai tha se të ashtuquajturit fanatikë fashistë, si dhe ata që financuan aktivitetet e tyre, duhet të ndëshkohen, dhe gjithashtu akuzoi Bolsonaron për inkurajimin e kryengritjes.

 

Bolsonaro hodhi poshtë akuzat e presidentit. Ai shkroi në Twitter se protesta paqësore është pjesë e demokracisë, por vandalizmi dhe pushtimi i ndërtesave publike janë përjashtim nga rregulli.

Latest Posts

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

Panik në Bruksel, larje hesapesh mes bandave! Plagosen tre persona

Brukseli është tronditur sërish mbrëmjen e së mërkurës, ku si pasojë e të shtënave me armë kanë mbetur tre persona të plagosur.   Mediat belge...

Mos i humbisni

Spasovski: Vanja ka vdekur nga plaga me armë zjarri, janë gjetur dy armë në afërsi të Shkupit

Ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski në një deklaratë të mbajtur mbrëmë në lidhje me pyetjen nëse Vanja, vajza 14-vjeçare, ka qenë e...

Moti i acartë shkakton 3 viktima në Gjermani

Prej disa ditësh Gjermani është “pushtuar” nga moti i acartë, dhe për pasojë tre persona kanë humbur jetën.   Gjithashtu prej 3 ditësh është i...

Frika nga një “Çernobil i ri”, ngrihet alarm për një rrjedhje në fabrikën e mbetje radioaktive

Sellafield, objekti bërthamor më i rrezikshëm i Evropës, ka një rrjedhje të përkeqësuar nga një kapanon i madh mbetjesh radioaktive që mund të rrezikojë...