Grubi takon u.d. Ambasadorin Gjerman Otto Graf: Ndryshimet kushtetuese këtë vit!

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi, ka pritur në takim ushtruesin e...

SHBA mbështesin ndryshimet kushtetuese/ Aggeler bën thirrje që deputetët të veprojnë në interes të qytetarëve

E pyetur për ndryshimet kushtetuese të cilat duhet t’i bëjë Maqedonia e Veriut për të vazhduar rrugën drejt BE-së, ambasadorja e SHBA-ve në Shkup, Angela P. Aggeler tha se funksionarët duhet të veprojnë sa më parë në interes të qytetarëve.

Aggeler tha se SHBA-të mbështesin gjithçka që afron vendin drejt Bashkimit Evropian.

Deklarata e ambasadores Aggeler:

Është një çështje shumë e rëndesishme edhe për ecurinë e Maqedonisë së Veriut si vend, ashtu siç e dini SHBA dhe këtë e kemi përsëritur disa herë deri më tani, ne e përkrahim anëtarësimin drejt Bashkimit Europian si një qëllim i shumëpritur i vendit dhe jemi të kënaqur me ecurinë drejt anëtarësimit në NATO si dhe besojmë se anëtarësimi në Bashkimin Europian është e rëndësisë së veçantë dhe do ketë përfitime të mëdha për vendin e me këtë bëjmë thirrje tek të zgjedhurit e vendit si dhe funksionarët që të veprojnë në interes të qytetarëve dhe të veprojnë sa më shpejt që është e mundur që të bëjnë të gjitha ndryshimet e nevojshme të mundshme, me çka do të mundësohet hapja e rrugës drejt BE-së dhe e dimë se janë vendime të rënda për vendin, qytetarët tashmë kanë pasur vendime të vështira por ne përkrahim gjithçka në këtë drejtim.

Video:

https://www.facebook.com/watch?v=577184270481617

Latest Posts

Rikthimi i basteve online/ Fidel Ylli tregon detajet, si do procedohet në vazhdim dhe qëllimi i qeverisë

Rikthimi i basteve online është një ka temat që ka ngjallur mjaft debat në vendin tonë. Të shumtë janë ata që e kanë kritikuar...

Marrëveshja Kosovë – Serbi/ Franca e Gjermania bëjnë thirrje për zbatimin e saj

Ambasadori i Francës në Kosovë, Olivier Guerot, ka deklaruar se pret që Qeveria e Kosovës të nisë bisedimet për formimin e Asociacionit të komunave...