“Uragani” Ahmeti do t’i fryjë “të zjarrtit”

SHKRUAN: Ljubisha Nikollovski Përgenjështrim i opinionit është mendimi se të ashtuquajturit “të zjarrtit”, të pakënaqur me punën e Artan Grubit dhe Bujar Osmanit, luftojnë për...

Para poshtë krevatit/ Nesturi: SPAK të veprojë, KLSH gjobëvënës

Analisti Plator Nesturi ka hedhur akuza ndaj institucioneve në vendin tonë.

 

Nga studio e Quo Vadis, Nesturi tha se SPAK duhet të veprojë dhe të nis hetimet ndaj zyrtarëve të lartë që janë të korruptuar, por sipas tij KLSH është një institucion gjobëvënës në vendin tonë.

 

Ai shtoi se PS e ka vullnetin për të luftuar korrupsionin, por mjetet që ka përdorur nuk kanë qenë efikase.

 

SPAK në vetvete duhet të ketë një strategji të qartë. Ne me të vërtetë themi korrupsioni, por edhe se si do e luftojmë korrupsionin. Pra do luftojmë korrupsionin si korrupsion apo korrupsionin procedural. Shpesh herë tek ai korrupsioni procedural mund të kemi edhe zyrtarë të cilët nuk kanë përfituar asnjë gjë. Duhet të shkohet në kokën e korrupsionit. Mendoj se është një kambanë alarmi për sistemin që kemi ne. Ka nevojë për rregullatorë. Kjo mazhorancë e ka vullnetin për ta l;uftuar por jo gjithmonë mjetet kanë qenë efikase. Nuk ka shqiptar që nuk e di që KLSH në vetvete është një gjobaxhi, përfitues i korrupsionit dhe jo për ta luftuar atë. Duhet forcuar auditi i brendshëm që varet nga Kryeministria, jo të ministrive të veçanta që kontrollojnë vetveten”, the Nesturi.

Latest Posts

Nga emigrantët e paligjshëm tek siguria kibernetike, zbardhet takimi Rama-Sunak

Takimi mes kryeministrit Edi Rama dhe homologut të tij britanik, Rishi Sunak është zbardhur përmes një deklarate të përbashkët për mediat.   Në deklaratën e publikuar...

Sondazhet: Mbështetja për Biden drejt rënies

Mbështetja për presidentit Joe Biden ka shënuar një rënie të vogël krahasuar me një muaj më parë, duke ju afruar nivelit më të ulët...

Berisha prezanton kandidatin për Burrelin: Bojkoti i zgjedhjeve vendore, gabim që nuk përsëritet

Kreu i “Foltores”, Sali Berisha edhe këtë të enjte ka vijuar prezantimin e kandidatëve të tij për zgjedhjet vendore të 14 majit. Këtë herë...